Ako pandémia zrýchlila nástup cloudov

Práca na diaľku, tzv. pandemický Home office, postavila firmy pred novú realitu. Svet naraz fungoval inak – a pre mnohé spoločnosti už cloud nie je len trendy technológia, ale otázka prežitia. Zamestnanci dokážu pracovať na diaľku – a potrebujú na to diaľkové technológie. To je cloud, priestor na internete.

Desať rokov dozadu každá firma sedela na svojich dátach – strážila si ich vo svojich vlastných sieťach a na vlastných diskoch. Potom začali do cloudu masovo investovať technologickí giganti. Google vyhlasoval, že v budúcich rokoch užívatelia už nebudú vlastniť disky alebo záznamové médiá. Microsoft na korporátnom cloude postavil svoju budúcnosť – a dnes môže rozdávať Windows pokojne zadarmo, lebo jeho hlavným zdrojom príjmu je cloud. Minulý rok prvýkrát zarobil vyše 50 miliárd dolárov v tomto odvetví. Mohol za to aj vírus Covid.

Riaditeľ Satya Nadella povedal, že vďaka pandémii a lockdownu prešlo na cloud za dva mesiace toľko ľudí, koľko pôvodne odhadovali, že prejde za dva roky. Výskumná spoločnosť Gartner tvrdí, že v roku 2021 stúpnu svetové výdavky na cloud o viac ako 18 percent, takže budú už viac ako 300 miliárd dolárov. Správa Flexera 2021 tvrdí, že pandémia zrýchlila cloud tak, že 9 z 10 firemných počítačov zvýšilo po prepočítaní výdavky na tieto technológie. 99 percent počítačov aspoň niekedy použije cloud. Správa tvrdí aj to, že takmer 40 percent firiem má na činnosti s cloudom zriadený pracovný tím.

Ihrisko si rozdeľujú veľkí

Najväčší podiel na trhu s cloudom si rozdelili Google (Drive), Amazon (AWS) a Microsoft (Azure). Mimochodom, firmy vo veľkom používajú verejný cloud, ktorý je s okresanými funkciami k dispozícii zdarma. Je možné, že prípadná nová vlna Covidu prevráti toto číslo v prospech plateného cloudu.

Keď sa poprehŕňate v štatistikách (napríklad aj v spomenutej správe Flexera), zistíte, že napríklad 30 percent výdavkov na cloud vynaložili firmy zbytočne, možno aj kvôli tomu, že pracovníci s technológiami ešte nevedia dobre pracovať – ide o tzv. cloudový odpad. Napriek všetkému: cloud sa skutočne oplatí. Šetrí čas aj peniaze. Firmy nemusia prevádzkovať veľké serverovne, zamestnávať skupiny Itčkárov. Všetko za ne vyrieši vzdialená technológia, ktorá v ére rýchleho internetu, reaguje okamžite.

Cloud je flexibilný a znižuje náklady

Cloud je infraštruktúra, ktorá je dostupná okamžite – za minútu si vytvoríte účet, za ďalšiu minútu rozošlete pozvánky. Vďaka pandémii firmy zisťujú, že cloud je flexibilný, znižuje náklady, nemusíte sa zapodievať bezpečnosťou alebo zálohovaním, robí to za vás niektorý iný – umelá inteligencia. Hovorí sa aj o environmentálnej udržateľnosti, pomoci verejnému sektoru alebo zjednodušení online vzdelávania. To posledné je kľúčové, pretože, aby cloud fungoval, musia mu pracovníci vo firmách rozumieť. Len tak je možná práca na diaľku, trebárs z pohovky v pyžame.