Recenzia: Mega Cloud

Aktualizované: 06.04.2023

Rýchlosť 91%
Funkcie 83%
Priestor 97%
Fotky 91%
Cena / Kvalita 94%

Zdarma: 20 GB

Hodnotenie: 9 / 10

Pokiaľ hľadáte úložisko mimo USA a Európu je práve Mega.NZ asi najlepšia alternatíva. Jedná sa o svetoznámu službu z Nového Zélandu, ktorá sa v minulosti rozšírila predovšetkým vďaka zdieľaniu pirátskeho obsahu. Dnes sa už MEGA začína viac zaoberať cloudovým službami a postupom rokov sa z nej stala rešpektovaná a veľmi kvalitná služba na zdieľanie fotografii, dokumentov, videí a dokonca sa prostredníctvom jej klienta dá chatovať.

Výhody

 • Rýchlosť
 • Mobilná aplikácia
 • Fotky v mobile
 • Prehľadné prostredie
 • Tmavý alebo svetlý režim v PC aj na mobile
 • Čítanie dokumentov (pdf, doc,…)
 • Vysoká variabilita pre tím a rodinu
 • Bezpečnosť
 • Cena

Nevýhody

 • Nepozná rozoznávanie tvári
 • Fotky nemajú albumy
 • Nemá editáciu súborov

Mega Cloud má mnoho výhod. Disponuje kvalitnou aplikáciou pre mobily, ktorá sa snaží konkurovať aj takým hráčom ako je Google Fotky (Google Photos). Práve možnosť galérie v aplikácii ocenia tí ktorí potrebujú cloud využívať ako priestor na ukladanie ale aj prezentovanie fotografii. Výborná aplikácia samozrejme slúži ako nástroj na okamžité zdieľanie súborov a dokumentov s vašimi priateľmi. Nedávno do aplikácie pridali aj možnosť priamej komunikácie medzi užívateľmi.

Medzi nevýhody by sme spomenuli nemožnosť editácie dokumentov a chýbajúca schopnosť rozoznať tváre na fotkách a limit na transfér dát. Ten je však dostatočne veľký a pravdepodobne vás nebude obmedzovať.

Funkcionality MEGA cloudu

MEGA ponúka vysokú bezpečnosť a pomerne solídnu kapacitu úložiska. No v dnešnej dobe ľudia od cloudu vyžadujú viac, a tak postupne MEGA pridáva nové funkcionality do svojho prostredia. Jednou z takýchto funkcionalít je interný MEGA chat. Je to dobrý nástroj pokiaľ chcete priamo komunikovať s užívateľmi a rýchlo zdielať odkazy k jednotlivým súborom. Text v rámci chatu je šifrovaný a je dostupný ako na mobile tak aj v desktop verzii cloudu.
 
Ďalšiou zaujímavou funkcionalitou je ukladanie verzii súborov. To viete využiť pri neželanom premazaní starého súboru novým. V tomto prípade si viete staré dáta vrátiť. Tieto problémy sa stávaju napríklad pri premazaní dokumentov. Každopádne absencia produkčných nástrojov, ako má OneDrive alebo Gdrive je jeden z najväčších nedostatkov služby, pokiaľ však tieto nástroje na spracovanie dokumentov od cloudu nevyžadujete je MEGA skvelým riešením.

Ceny a kapacity osobného úložiska

mega-cennik

Biznis / rodinný plán si viete nastaviť podľa potrieb

mega-biznis-plan

Ceny súkromńeho úložiska patria určite medzi tie lepšie. Už za 4,99 € / mesačne máte k dispozícii až 400 GB priestoru, ktorý vám bohato vystačí na základné súbory a dokumenty. Tento priestor vám bude postačovať aj na štandardné fotenie a upload rodinných fotiek.

V prípade biznis plánu (ktorý sa da pohodlne použiť ako rodinný) je veľký priestor na rôznorodosť baílka. Nakonfigurovať si môžete ako počet užívateľov tak aj veľkosť balíka a mesačný limit pre transfer dát.

Mega cloud neoptimalizuje vaše fotografie takže fotky sú bez straty kvality, čo samozrejme zo sebou prináša aj vyššiu záťaž na kapacitu. Netreba sa však obávať, pokiaľ nie ste zrovna profesionálny fotograf aj 200GB vám bohato postačí roky. Ak však potrebujete nahrať všetky rodinné fotografie zozbieraný od všetkých bratrancov a sesterníc a k tomu kompletnú diskografiu vašich obľúbených skupín, vždy je tu možnosť navýšiť svoj balík. Dobrá správa je, že Mega úložisko ponúka aj možnosť platiť na ročnej báze, kde viete ušetriť 16 % z ceny.

Mega Cloud na mobiloch

Mega Cloud na PC

Záverečné hodnotenie

Mega Cloud hodnotíme veľmi pozitívne, vo svete sa často udáva ako tretí najlepší cloud pre svoju obrovskú základňu užívateľov. V jeho prospech hrá aj frekvencia a veľkosť aktualizácií. Pokiaľ hľadáte niečo prehľadné a bezpečné nemusíte už váhať. Je zrejmé, že tento cloud tu zostane ešte dlhé desaťročia a jeho výberom nič nepokazíte. V roku 2022 prešlo prostredie (interface) updatom a je potrebné túto zmenu pochváliť.