Kde stiahnuť online audioknihy zadarmo

audioknihy-zdarmaAudioknihy sú dnes veľmi populárnou formou, ako sa ponoriť do vzdialených svetov jednoducho aj počas denných rutín. Rok od roku ich popularita narastá a ruka v ruke s tým rastie aj databáza načítaných kníh. Svoju obľúbenosť audioknihy získali vďaka mnohým výhodám a taktiež rýchlej a ľahkej dostupnosti. Často je ich cena nižšia alebo dokonca úplne zadarmo, len sotva ju stratíte a viete sa s nimi dokonca učiť a vzdelávať. My sa dnes pozrieme na to, ako sa čo najľahšie dostať k audioknihám, kde sa dajú stiahnuť zadarmo prípadne kúpiť.

Čo sú to audioknihy?

Ide o hlasové nahrávky textu knihy, ktoré nečítate, ale počúvate na svojom PC alebo mobile. Jednoducho povedané, audioknihy sú zvukové súbory. Audioknihy môžu byť presné, doslovné verzie kníh alebo skrátené verzie. Audioknihy môžete počúvať na akomkoľvek smartfóne, tablete, počítači, domácom audio systéme. Ide o ideálneho spoločníka na dlhý deň, cestou autom, pri športe alebo proste pri relaxe.

Audioknihy sa zvyčajne kupujú a sťahujú rovnakým spôsobom ako digitálna hudba a videá. Dajú sa tiež zakúpiť v internetových kníhkupectvách alebo stiahnuť zadarmo z verejne dostupných webových stránok. V súčasnosti je možné audioknihy jednoducho stiahnuť ako digitálne zvukové súbory vo formátoch ako MP3, WMA (Windows Media Audio) alebo AAC (Advanced Audio Coding). Potom ich môžete počúvať na akomkoľvek elektronickom zariadení, ktoré podporuje streamovanie zvuku, ako je telefón, počítač a tablet.

Zoznam stránok, kde môžete kúpiť alebo stiahnuť audioknihy zadarmo

1. FastShare

fastshare screenshot

Ako už názov napovedá, ide o webovú stránku, ktorá ponúka rýchle sťahovanie a zdieľanie súborov. Veľkou výhodou je možnosť sťahovať viac súborov (audiokníh) naraz aj pre bezplatné účty. Fastshare poskytuje možnosť sťahovať audioknihy zdarma, ale taktiež aj iné súbory a videá.

Databáza výsledkov nie je pre audioknihy až tak bohatá, no je potrebné skúšať a hľadať. Veľa audiokníh je v archívoch. Dokonca sme tu našli archív o veľkosti 37 GB, kde sú desiatky rôznych audiokníh.

Legálnosť obsahu: Otázna

Odhadovaná návštevnosť stránky: 1 200 000 / mesiac *

Množstvo audiokníh: 8 / 10

Audioknihy zadarmo: ÁNO

2. Archív RTVS

RTVS-audikonihyDoslova stovky audiokníh zadarmo z rozhlasovej tvorby RTVS môžete nájsť v Archíve Extra. Ide o pomerne veľký zoznam diel rozdelený na kratšie tematické epizódy. Zvyčajne jedna epizóda má od 10 do 30 minút, ale stretnúť viete aj dlhšie. Záber je tu naozaj veľký a v Archíve Extra nájdete: rozprávky, dokumenty, rozhlasové hry, vzdelávanie, ale aj tvorbu zameranú na umenie alebo divadelné seriály. Pochutná si naozaj každý.

Výhodou je ľahká dostupnosť a možnosť prehrávať si obsah priamo na stránke RTVS. Samozrejme obrovský benefit je, že sú diela / audioknihy zadarmo. Nečakejte tu však populárne trháky, skôr klasické diela a mnoho, mnoho kníh alebo relácii z rozhlasu formou podcastov. Obsah sa však nedá priamo sťahovať na mobil, alebo na PC, a je potrebné ho online streamovať. 

Legálnosť obsahu: Úplne legálne

Odhadovaná návštevnosť stránky: 5 800 000 / mesiac *

Množstvo audiokníh: 7 / 10

Audioknihy zadarmo: ÁNO

3. Datoid

dataoid

Ďalšia skvelá stránka na sťahovanie audiokníh je český Dataoid. Tento projekt podobne ako FastShare ponúka jednoduché vyhľadávanie a okamžité sťahovanie aj zadarmo. Pokiaľ vám nevadia obmedzenia sťahovať môžete audioknihy zadarmo, no ak chcete rýchlosť a minimum obmedzení viete si za pár eur zakúpiť kredit, ktorý vám vystačí pokojne na stovky audiokníh.

Sťahovať zadarmo dokážete iba jednu audioknihu a s obmedzenou rýchlosťou 300 kB/s, to všetko sa však zmení pokiaľ si zakúpite jednej z ich balíkov. Databáza je obsiahla a našli sme tu aj viac raritné audioknihy. Legálnosť obsahu je občas otázna a je potrebné si preveriť či sa na danú online audioknihu nevzťahuje licencia.

Legálnosť obsahu: Otázna

Odhadovaná návštevnosť stránky: 539 000 / mesiac *

Množstvo audiokníh: 7 / 10

Audioknihy zadarmo: ÁNO

4. Český Rozhlas

audioknihy-zadarmo-muj-rozhlasPo pravde jedna z našich najobľúbenejších stránok na počúvanie audiokníh a podcastov je portál MujRozhlas.cz, ktorý spadá pod Český Rozhlas. Ide rozsiahly projekt, kde nájdete všetko možné, od rozprávok pre deti až po krimi od Agathy Christie.

Veľkou výhodou je, že všetky audioknihy sí môžete vypočuť zadarmo a pokiaľ sa registrujete, môžete mať prehľad o vypočutom obsahu. Drvivá väčšina obsahu je v českom jazyku, ale to pravdepodobne nebude nikomu prekážať. Ako posledné k tomuto projektu spomenieme, že obsah môžete počúvať ako na vašom PC, tak aj na mobile cez mobilnú aplikáciu.

Legálnosť obsahu: Úplne legálne

Odhadovaná návštevnosť stránky: 2 500 000 / mesiac *

Množstvo audiokníh: 8 / 10

Audioknihy zadarmo: ANO

5. Audioteka.com

audioteka

Audioteka patrí medzi stálice vo svete audiokníh. Ide o veľmi populárny eshop, kde si viete za veľmi dobré ceny legálne zakúpiť a stiahnuť stovky slovenských a českých audioknih online. Nečakáte, ihneď po zaplatení dostane linku a svoju audioknihu si môžete aj opakovane stiahnuť na počítač alebo mobil. Audioteka disponuje aj kvalitnou mobilnou aplikáciou, ktorá vám zakúpene knihy priamo prehrá vo vašom mobile.

Chválime aj intuitívne a prehľadné prostredie. Databáza je obrovská a denne aktualizovaná. Na audioteke stretnete aj početnú komunitu, ktorá hodnotí knihy, čo pomôže pri rozhodovaní.

Legálnosť obsahu: Úplne legálne

Odhadovaná návštevnosť stránky: 1 400 000 / mesiac *

Množstvo audiokníh: 9 / 10

Audioknihy zadarmo: NIE

6. eDisk

edisk audioknihy zdarma

Edisk je skvelá služba, kde si raz denne môžete stiahnuť akýkoľvek súbor, alebo audioknihu zdarma. Je teda v tomto prípade dobré si riadne premyslieť, čo chcete sťahovať. My sme pri vyhľadávaní „audiokniha“ našli v databáze viac ako 500 výsledkov. Nebudete mať núdzu o kvantitu, keďže ďalšie audioknihy viete nájsť pod ich menami. Odhadujeme, že sa na eDisku nachádza cez 1 000 audiokníh. To sa nedá porovnať s oficiálnymi obchodmi ako Audioteka alebo Martinus, no aj tak, je to pekná zbierka.

Pokiaľ je pre vás sťahovanie zadarmo 1 krát denne moc limitujúce môžete si za približne 5 € zakúpiť až 80 GB kredit na sťahovanie, a to vám pokojne vystačí na stovky audiokníh. Kredit si presúvate a časom nezaniká. Otázna je legálnosť obsahu, treba si pozrieť pre istotu či sa na knihu nevzťahuje licencia.

Legálnosť obsahu: Otázna

Odhadovaná návštevnosť stránky: 430 000 / mesiac *

Množstvo audiokníh: 6 / 10

Audioknihy zadarmo: ÁNO

7. Bux.sk

bux.sk-recenzia

Pokiaľ hľadáte úplne legálny zdroj audiokníh, môžeme odporučiť Bux.sk. Ide o známy eshop na Slovensku, ktorý sa špecializuje nielen na audioknihy, ale taktiež ponúka výber bežných kníh, ako aj Ekníh. Ak sa pozeráme na databázu audiokníh, tak len počas písania tejto recenzie sme na Bux.sk videli cez 1 400 rôznych audiokníh na stiahnutie. Jednotlivé tituly majú občas recenzie od užívateľov, čo vie dopomôcť pri rozhodovaní.

Keďže ide o klasický eshop za audioknihy je potrebné zaplatiť, no cenovo patrí medzi tie lacnejšie a preto sme sa rozhodili pridať túto stránku na náš list stránok. Audioknihy na Bux.sk viete nájsť cez navigačné menu v kategórii „Hovorené slovo“. Zoradiť si viete audioknihy podľa popularity alebo podľa ceny. Za pozornosť stojí aj možnosť akcii a „lepšej ceny“, čo je výhoda, ktorú táto stránka poskytuje pre registrovaných užívateľov.

Legálnosť obsahu: Úplne legálne

Odhadovaná návštevnosť stránky: 195 000 / mesiac *

Množstvo audiokníh: 8 / 10

Audioknihy zadarmo: NIE

História audiokníh

Audioknihy sa začínajú objavovať okolo roku 1930. Často sa používali ako vzdelávacie médium, používali sa v školách a knižniciach. Predtým, ako boli audioknihy dostupné digitálne, predávali sa vo fyzickej forme na analógových kazetách a vinylových platniach. S vynálezom internetu sa však všetko zmenilo, teraz sú online audioknihy dostupné z mnohých rôznych zdrojov a viete si ich zakúpiť alebo stiahnuť z viacerých stránok a služieb.

Výhody audiokníh

  • stahovanie audioknihZkrášlujú a zefektívnia váš čas: Schopnosť multitaskingu nám umožňuje stihnúť viac za deň, takže čitatelia môžu mať úžitok z počúvania audioknihy na ceste do práce, pri prestávke na obed alebo pri domácich prácach. Navyše, počúvanie audioknihy môže spríjemniť každodenné úlohy, ako je vysávanie, žehlenie, umývanie riadu, alebo náročnejšie domáce práce, ako maľovanie, alebo oprava domu.
  • Rozvíjajú literárne zručnosti: Mladší čitatelia, ktorí pravidelne počúvajú audioknihy, zaznamenali zvýšenie presnosti čítania až o 52 %, zlepšenie porozumenia až o 76 % a zvýšenie rýchlosti čítania, výslovnosti a slovnej zásoby. Ako tlačené knihy, tak aj online audioknihy, majú pozitívny dopad na premýšľanie a intelekt.
  • Zjednodušujú učenie: Počúvanie je prvá jazyková zručnosť, ktorú si ľudia osvojujú, a tak niet divu, že 85 % toho, čo sa učíme, sa učíme počúvaním. Navyše, keď skombinujeme tlač a zvuk, naša schopnosť zapamätať si informácie sa zvýši o 40 %. Je to aj skvelá možnosť, ako sa napríklad naučiť učivo do školy alebo na skúšku.
  • Zapojenie ľudí so zdravotným postihnutím: Ako sme už spomenuli, nie každý môže čítať knihu. Poskytnutím príležitostí na počúvanie príbehov bude vaša kniha prístupná ľuďom so zdravotným postihnutím, ako sú poruchy učenia, zrakové poruchy a dyslexia, pre ktorých je čítanie mimoriadne náročné alebo priam až nemožné. Ľudom so zdravotným postihnutím otvoria nové svety a rozšíria predstavivosť.
  • Môžu zmierniť úzkosť a depresiu: Zapájanie sa do príbehov prostredníctvom audiokníh je potenciálnym spôsobom, ako prelomiť negatívne myšlienkové vzorce spojené s úzkosťou alebo depresiou. Podľa Psychology Today: „Pre tých z nás, ktorí sú náchylní na úzkosť a depresiu… počúvanie audiokníh nám môže pomôcť nahradiť negatívne myšlienky niečím iným – pozitvnym“ Vedia nás odrezať napríklad od nepríjemnej reality počas smutných dní.
  • Audioknihy vám môžu pomôcť so zaspávaním. Ak máte problémy so spánkom, môže vám pomôcť audiokniha. Počúvaním audioknihy môžete dopriať odpočinok svojim očiam, čo nemôžete urobiť čítaním bežnej knihy. Pri audioknihe je zvuk hlasu zvyčajne upokojujúci, čo taktiež napomáha relaxácii.
  • Skvelý spoločník pri športe alebo v aute: Audioknihy vedia krásne spestriť čas pri inak monotónej práci ako je jazda autom alebo opakujúca sa práca. Osvedčili sa aj ako doplnok počas športu, ideálne na prechádzky v lese alebo behu.
  • Ekológia: Vieme, že reálna kniha ma svojské čaro, ale taktiež platí, že na knihu sa musí použiť papier z ťažby stromov. Pri audioknihe tento problém odpadá a vaša elektronická online kniha má omnoho nižšiu ekologickú stopu.
  • Skladovanie a zdieľanie: Audioknihu len tak ľahko nestratíte, viete ju poslať kamarátom alebo rodine. Jednoducho im audioknihu pošlete a oni si ju pohodlne stiahnu zadarmo na ich telefón alebo počítač. Je dôležité myslieť aj na legálnosť a nezdieľať audiolmihy hromadne, ak to nie je povolené predajcom. Skladovanie je taktiež jednoduchšie, na klasickom hardisku alebo mobile môžete dnes mať pokojne stovky až tisíce kníh.
  • Môžete ju mať okamžite: Audioknihu si nemusíte objednať a čakať na doručenie kuriérom, nemusíte pre ňu ani ísť do obchodu. Online audioknihy sú zadarmo alebo platené. Pri oboch možnostiach si viete svoju audioknihu stiahnuť a začať ju počúvať do pár minút.

* Návštevnosť stránok je odhadom spoločnosti SEMRush, posledná aktualizácia údajov: Júl 2024

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *