Recenzia: Google One

Aktualizované: 16.04.2024

GoogleOne-logo
Rýchlosť 93%
Funkcie 98%
Priestor 88%
Fotky 95%
Cena / Kvalita 94%

Zdarma: 15 GB

Hodnotenie: 9 / 10

Google One patrí medzi najpopulárnejšie osobné úložiská na svete. Jedná sa o súbor viacerých služieb ako sú Fotky Google, Google Drive (Gdrive), Google Sheets, Gmail alebo Google Docs. Všetko sa jedného dňa spojilo a vznikla služba Google One. Na popredné miesto v popularite sa služba dostala vďaka pomerne veľkému priestoru zadarmo (15GB) a zabudovanej podpora online editoru súborov. 

Výhody

 • Pomer cena / kvalita
 • Neobmedzený prenos súborov
 • Mobilná aplikácia 
 • PC prostredie
 • Google Sheets, Docs, Slides, Forms 
 • Výborné riešenie pre domácnosti
 • Výborné riešenie pre biznis
 • Skvelá editácia fotografií
 • Albumy a triedenie fotografií
 • Označovanie fotografii
 • Editácia dokumentov
 • Zdieľanie a synchronizácia
 • Uložená história verzií súborov
 • Zapracovanie umelej inteligencie

Nevýhody

 • Priestor zdieľaný medzi všetkými službami
 • Jedna služba čerpá priestor druhej
 • Google fotky prestali byť neobmedzené
 • Od roku 2023 mazanie účtov pri neaktivite
 • Pri platených balíkoch by sme očakávali v roku 2024 väčší priestor

Recenzia Google Fotky, Google Drive, Gmail

Obľúbené úložisko fotografií a iných súborov od spoločnosti Google má už zopár mesiacov obmedzený priestor. Google samozrejme nenechal nič na náhodu a keďže nechce o svojich klientov prísť, ponúka im nový typ úložiska s plateným priestorom. Toto úložisko dostalo veľavravný názov Google One.

Google One nie je vlastne nič iné ako cloudové úložisko Googlu, ktoré funguje na spoplatnenom princípe už od roku 2018.

Technicky sa teda nemusíte obávať o svoje dáta alebo uložené súbory. Už pri prvej registrácii do Google One vás poteší informácia, že ako nový zákazník dostávate 100 GB priestoru len za dve eura mesačne. Navyše je možné všetky informácie (kontakty, fotografie, správy) ukladať do cloudu zo zariadení Android automaticky. Ak už služby Google disku využívate, naďalej vám zostáva 15 GB priestoru zadarmo. Za všetky služby navyše a za rozšírenie úložného priestoru si už budete musieť priplatiť podľa platných taríf Google One.

Pozor na neaktivtu

Od decembra 2023 sa spoločnosť Google rozhodla upraviť svoje podmienky používania. Ak je užívateľský účet na Google neaktívny viac ako 2 roky, automaticky účet kompletne zmažú. Ktorý účet sa však považuje za aktívny? Predovšetkým taký, na ktorom si čítate alebo odosielate emaily, používate Disk Google, sledujete videá na YouTube, vyhľadávate cez neho, prípadne si sťahujete aplikácie z Google Play. (viac informácii)

Výhody Google One úložiska

Ak sa vám zdajú ceny vysoké, možno vás presvedčia dodatočné služby, ktoré dostanete ako bonus. Napríklad pri priestore 100 GB je to nepretržitá pomoc od odborníkov z Googlu. Okrem toho môžete priestor zdieľať až so 6 ďalšími ľuďmi. Pri vyšších programoch dostávate samozrejme aj lepšie bonusy. Veľmi výhodné  sú napríklad zľavy pri nákupoch v Google Store od 3 do 10 % a automatické zálohovanie kontaktov, správ, videoklipov a fotiek v systéme Android. Gamerov poteší správa, že pri kúpe priestoru v Google One získajú zľavy na hranie online hier v Google Stadia. Pri kúpe priestoru väčšom ako 2 TB získavate navyše možnosť VPN zabezpečenia vášho Android telefónu vždy, keď ste online. 

Google Photos, Gdrive, nástroje a Gmail

Medzi veľké výhody určite patrí služba Fotky Google, ktorá patrí medzi svetovo najpopulárnejšie. Do Google Fotky si môžete nahrať všetky vaše rodinné fotografie a videa. Dokážete fotky optimalizovať, zdieľať, upravovať a označovať. Kompletná podpora online editorov na spôsob Wordu a Excelu tento krát pod značkou Google Sheets, Google Docs a Google Slides. Rozšírená kapacita pre svetovo najpopulárnejší email: Gmail a samozrejme úložísko dát a dokumentov Google Drive (Gdrive).

Nevýhody Google One úložiska

Veľmi zabolelo keď v roku 2021 Google oznámil, že prestane ponúkať neobmedzenú kapacitu pre svoje Google Fotky. Mnoho ľudí tento krok odsúdilo a priznáme sa, že aj vďaka tomu začala vznikať naša stránka. Začali sme pátrať po kvalitnej alternatíve a vznikol tento projekt. Služba Google Fotky nalákala milióny užívateľov s vidinou, že kapacita (iba pre optimalizované fotky) bude neobmedzená. Stratégia sa však zmenila, a po novom, po vyčerpaní zdieľaného free úložiska 15 GB budete musieť platiť alebo si svoje staré fotky stiahnuť / zmazať. Ocenili by sme určite väčší priestor, napríklad pri platení 20 Eur ročne (1,99 mesačne) by sme už čakali viac ako 100 GB priestoru.

Ceny a kapacity úložiska Google One 2024

Cena Google One (Google Fotky a Gdrive)

Google One môžete využívať vďaka rovnomennej aplikácii alebo pomocou internetového prehliadača. Ak vlastníte účet na Googli, je prihlásenie elementárnou záležitosťou. Jednoducho sa prihláste do služieb Google a následne sa preklikajte do Google One.

Ihneď sa dostanete k informáciám, koľko priestoru momentálne využívate. Pre dokúpenie ďalšieho priestoru je potrebné zaplatiť za služby platobnou kartou alebo v Google Play. Ako sme už spomínali, prvých 15 GB máte zadarmo a 100 GB za mesačný poplatok 1,99  mesačne (19,99  ročne). Ceny za ďalší priestor exponenciálne rastú, napríklad za 200 GB zaplatíte 2,99  mesačne (29,99 € ročne) a za 2 TB 9,99  mesačne (99,99  ročne). Maximálny priestor, ktorý si môžete zakúpiť, je 30 TB za 149 € mesačne. Balíky ako 200 GB nevidíte bežne v cenníku na stránke, rozšírený cenník uvidíte cez svoje Google account účet.

Umelá inteligencia v Google One (AI Gemini)

Google v roku 2024 pridal nový balíček zameraný na AI – ide o balík AI Premium 2 TB – ktorý stojí 21,99 € mesačne. Oproti bežnej cene za 2TB (9,99 € mesačne) je AI Premium 2 TB značne drahší (21,99 € mesačne). Pozrime sa za aké služby si Google pýta dva krát vyššiu sumu:  získate prístup k umelej inteligencie 1.0 Ultra, pomoc pri písaní v Gmaile a dokumentoch, zlepšenie kvality videa v službe Meet a pomerne vágne definovanú výhodu: „Špičkový výkon“. Výhoda tu je, že na dve mesiace si  môžete tento AI balíček vyskúšať skoro zadarmo.

Google One na mobiloch

Google One na PC

Záverečné hodnotenie

Google One so svojím širokým záberom, množstvom nástrojov a benfitov bude určite stálicou na trhu. Kvalitné spracovanie, vysoká rýchlosť nástrojov ale aj synchronizácie dokumentov či fotografii ho v celkovom hodnotení posúva vysoko. Kapacitne sa možno nedoťahuje na také služby ako IDrive (50 TB) alebo G Cloud (neobmedzené) no ruku na srdce, koľko ľudí reálne potrebuje viac ako 30 TB ktoré Google ponúka pri najdrahšom balíku? Google Fotky a nástroje editácie súborov sú silné argumenty, prečo sa rozhodnúť práve pre Google One. V roku 2024 by sme už však očakávali väčšie kapacity pri platených programoch.