Čo je to VPN – Popis a služby

Zaujíma vás bezpečnosť a anonymita vášho internetového pripojenia? Chcete, aby vaše kroky na internete neboli dohľadateľné, potrebujete simulovať pripojenie zo zahraničia? Prípadne chcete výhody, ktoré sú dostupné iba v iných krajinách? Riešenie môže byť pre vás práve „VPNka“. Výhod prečo využívať VPN je naozaj veľa, my sme vám pripravili podrobnejší článok o význame VPN sietí. Taktiež v článku nájdete aj odkazy na kvalitné služby.

co je vpn

Obsah článku

Čo je to VPN?

Virtual Private Network (VPN) znamená v preklade virtuálna privátna sieť. Jedná sa o službu, ktorá je jednou zo spôsobov ako chrániť svoje osobné údaje a súkromie na internete pred inými tretími stranami či poskytovateľom internetových služieb, alebo pri pripojení na verejné siete. Vďaka tomu, že vytvára šifrovaný tunel (resp. kódovanie), chráni vašu aktivitu pri pripojení na vzdialený alebo verejný internet. Dáta sú chránené šifrovaním pred ich zneužitím či špehovaním. VPN sieť dokáže skryť vašu polohu, IP adresu a aktivitu na internete.

VPN sieť môžeme rozdeliť na firemnú a súkromnú. Firemná VPN slúži k pripojeniu zamestnancov v ich vlastnému firemnému serveru. Pri súkromnej VPN je prenos realizovaný pomocou prostredníka, ktorý všetky vaše internetové spojenia sprostredkuje vzdialenými servermi v šifrovanej forme. Pre obe varianty už dnes existuje široká ponuka VPN služieb.

Bezpečnosť a VPN

Sieť VPN je nástrojom kybernetickej bezpečnosti, ktorý šifruje vaše internetové pripojenie, aby skryl vašu polohu a zabránil tretím stranám zachytiť váš elektronický prenos dát. VPN sieť vyžaduje dva koncové body, ktoré musia byť správne nastavené a nakonfigurované na odosielanie a prijímanie údajov pomocou zabezpečeného protokolu. Služby VPN maskujú vašu IP adresu (špeciálne číslo jedinečné pre vašu sieť) tým, že presmeruje vašu komunikáciu a pôsobí ako sprostredkovateľ. Vďaka kombinácii šifrovacieho tunela a servera VPN blokuje hackerov, vlády, vášho poskytovateľa internetových služieb či kohokoľvek iného, aby vás „špehovali“ pri práci na webe.  

Prestavte si, že vaše surfovanie po internete je ako výlet autom. Chcete navštíviť rôzne miesta (webové stránky) alebo minúť svoje peniaze na zaujímavých atrakciách (online nakupovanie). Ste úplne viditeľný, po týchto digitálnych cestách autom môže ktokoľvek nahliadnuť do vášho súkromia. Nie ste vôbec chránený, každý môže vidieť vašu identitu, dokonca vás môžu sledovať aj domov. Nebezpečenstvo striehne na každom kroku. Vďaka VPN môžete namiesto jazdenia na široko otvorenej internetovej ceste použiť súkromný tunel, ktorý vás bude maskovať a vďaka nemu ostanete v anonymite a nikto nebude vedieť o tom kam idete a čo robíte. 

Sieť VPN je podobná bráne firewall, ale nemožno ju sledovať.
Zatiaľ čo firewally sú ako sitá, ktoré kontrolujú dátové pakety prichádzajúce a odchádzajúce z vašej siete alebo počítača, VPN sú trochu iné. Siete VPN používajú šifrovanie tunela na zabezpečenie informácií odosielaných medzi servermi, čo napríklad sťažuje vírusom prístup k vašej sieti alebo počítača.

 

Najlepšie VPN služby pre Slovensko

Vznik a začiatky VPN

Internet vstúpil do komerčného sveta v 90. rokoch, kedy bol doslova senzáciou. Ľudia sa mohli spočiatku pripojiť len na zariadenia v rovnakej sieti, no čoskoro sa to zmenilo a užívatelia mohli komunikovať aj prostredníctvom vzdialenej, resp. zdieľanej siete. Boli to práve podniky a vládne inštitúcie, ktoré zo začiatku začali budovať svoje vlastné siete, ktoré zdieľali informácie medzi sebou. Koncom 20. storočia sa zdieľané (verejné) siete rozrástli aj do verejnosti, no okrem nich otriasol svetom nový fenomén: počítačová kriminalita. Netrvalo dlho, kým sa zločinci chopili novej príležitosti ako získať od podnikateľov alebo vlády ich citlivé dáta či finančné zdroje. Obavy o krádež viedli k vytvoreniu spôsobu, ktorým zabezpečiť internetové pripojenie – šifrovanie pomocou IP, ktoré sa stalo prvým krokom k modernej VPN. Základňa „black hat hackerov“ (profesionálov v oblasti počítačovej kriminality) sa čoraz rýchlejšie rozrastala a jedným z riešení ako sa pred útokmi chrániť prišla práve v podobe VPN. Samozrejme VPN nierieši všetko, no zabraňuje niektorým aspektom ako napríklad špehovanie.

Prečo používať VPN?

Veľké množstvo ľudí má vo svojom mobile alebo notebooku citlivé a súkromné dokumenty. Používajú ich pre prácu alebo školu. Verejné pripojenia na internet síce uľahčujú každodenný život, no problémom je, že mnoho bezplatných verejných Wi-Fi sietí nie je zabezpečená. Hacker by tak jednoducho zachytil informácie, ktoré odošlete cez túto verejnú sieť. Okrem týchto informácií môže získať aj vaše bankové údaje, no aj vaše heslá. Ak si však nainštalujete a použijete súkromnou VPN sieť, môžete byť chránený o jednu úroveň viac a bezpečne sa pripojiť mimo váš domov.

Internet a otvorené Wi-Fi sa stali súčasťou každodenného života. Nájdete ho vo firmách, nemocniciach, knižniciach, obchodoch, vo vlaku či autobuse. Vo svete sú čoraz populárnejšie napríklad internetové kaviarne, ktoré okrem kávy ponúkajú aj bezplatnú Wi-Fi sieť, ku ktorej sa jednoducho pripojíte pomocou notebooku, tabletu či mobilu. V takomto prípade však musíte myslieť na riziko, ktoré táto verejná sieť prináša. Hackeri majú v obľube používať túto sieť na špehovanie. Ako sa teda čo najlepšie chrániť?

Výhody VPN

Používanie VPN siete je výhodné hneď z niekoľkých dôvodov.

 • VPN sieť môže ochrániť vaše údaje a informácie pred hackermi, tretími stranami a spoločnosťami, ktorých webové stránky navštevujete. Ostávate tak v úplnej anonymite.
 • Ak potrebujete pomocou IP adresy obísť lokálnu cenzúru obsahu. Tu si však musíte dávať pozor na prípadné problémy (napríklad v krajinách, kde stále vládne totalitný režim).
 • Niektoré spoločnosti ako Netflix alebo Youtube Premium sú lacnejšie pre návštevníkov z krajín ako Turecko alebo Argentína, môžete si založiť úceť cez Tureckú VPNku a zrazu platíte dva krát menej
 • Bezpečnosť pri online bankingu – Či už sa prihlasujete, aby ste skontrolovali zostatok na účte alebo posielate peniaze rodine, online bankovníctvo je bezpečnejšie, ak používate sieť VPN.
 • Dostupnosť obsahu – Niektoré online služby sú dostupné iba v zahraníčí napríklad v USA. Vďaka VPN viete simulovať pripojenie z USA a teda mať prístup aj k inak zamknutému online obsahu.
 • VPN sieť taktiež zvládne blokáciu konkrétnych internetových protokolov, ktoré vytvára poskytovateľ pripojenia. Môže sa jednať napríklad o rôzne P2P protokoly a podobne.
 • V krajinach ako je Rusku alebo Čina sa viete vyhnúť štátom riadenej cenzúre.
Geografické blokovanie neraz spôsobuje uživateľom problémy. Niektoré aplikácie a služby sú dostupné len pre obyvateľov vo vybraných krajinách. Väčšina je spôsobená právnymi obmedzeniami, akými sú napríklad autorské práva a súkromie. Vďaka VPN môžete v niektorých prípadoch obísť tieto blokovania, nakoľko cieľová služba predpokladá, že sa užívateľ nachádza v lokalite poskytovateľa VPN. Niektoré firmy nastavujú svoje stránky tak, aby používateľom zobrazovali vyššie ceny za tovar alebo služby, ak pochádzajú z krajiny s vyššími platmi.  VPN vám pomôže tieto nevýhody eliminovať a ušetriť nemalé peniaze napríklad na mesačných poplatkoch za populárne služby. Známe sú napríklad rozdielné ceny za Youtube Premium, ak simulujete vaše pripojenie z krajiny ako Argentína, viete sa dostať aj na 4 krát nižšiu cenu za mesiac.

Nevýhody VPN

Každá technológia má svoje výhody, no tiež aj svoje nevýhody. VPN sieť nie je výnimkou. Každá firma poskytujúca VPN sieť má svoje vlastné plus a mínus, no s niektorými nevýhodami musíte počítať.

 • Jednou z hlavných nevýhod je možné zníženie rýchlosti prenosu dát. Má to na svedomí šifrovanie a následné dešifrovanie na strane vášho VPN a VPN serveru. Dnes ale už existuju tak kvalitné služby, že aj tento problém sa dá eliminovať.
 • Ďalšou z nevýhod je blokovanie konkrétnych IP adries, ktoré používajú VPN siete. Prevádzkovatelia serverov, poskytovatelia internetového pripojenia, no aj niektoré vlády sa snažia bojovať proti VPN a blokujú ich IP adresy. Môže sa teda stať, že dôjde k blokovaniu vašej IP adresy a tým pádom budú niektoré služby alebo konkrétny obsah nedostupné. Tento problém je ale sporadický, kedže VPNky menia IP adresy.
 • Falošný pocit bezpečia – Virtuálna súkromná sieť (VPN) síce zvyšuje vaše súkromie a bezpečnosť, ale môže vám poskytnúť aj falošný pocit bezpečia. Dokonca aj s pripojením VPN ste stále náchylní na nebezpečenstvá, ako je malwér a hackeri, pretože VPN vám nezabráni v návšteve škodlivých webových stránok.
 • Niektoré stránky blokujú siete VPN – Podobne ako streamovacie služby blokujúce VPN, aj iné webové stránky môžu blokovať používanie VPN. V mnohých prípadoch môže webová stránka blokovať VPN, aby ochránila seba a svojich používateľov pred spamom alebo kybernetickými zločincami. Webové lokality môžu používanie VPN obmedziť aj z dôvodu ochrany príjmov od inzerentov.

Ako sa okrem VPN chrániť?

Ak sa rozhodene používať VPN sieť, len tým získate! No okrem VPN siete sa môžete chrániť aj inými spôsobmi, ktoré by mal poznať každý užívateľ internetu.

 • Vyberte si Wi-Fi siete, ktoré sú chránené heslom.
 • Nezabúdajte sa po dokončení práce odpojiť od siete a nenastavujte si automatické pripojenie k danej Wi-Fi.
 • Neignorujte varovania na podozrivé webové stránky a nenechajte sa zlákať kliknutím na podozrivý odkaz.
 • Ak máte možnosť a kapacitu, radšej sa pripojte na vlastné mobilné dáta.
 • Nekupujte si veci pomocou svojej kreditnej karty cez verejné Wi-Fi siete.

Ako nastaviť VPN priamo vo svojom notebooku – bez aplikácie (Windows)

K VPN sieti sa pripojíte jednoducho a bez akejkoľvek inštalácie priamo cez váš notebook, ktorý budete využívať na svoje súkromné ​​účely. Ale pozor, budete potrebovať IP adresu VPN, ku ktorej sa chcete pripojiť, existujú aj bezplatné možnosti, ale sú veľmi pomalé. Neodporúčame bezplatné služby ani siete VPN z podivných stránok. Samotný operačný systém Windows ponúka možnosť vytvorenia VPN servera. Nastavenie môže znieť komplikovane, ale netreba sa toho báť.

Vytvorenie profilu:

 1. K samotným nastaveniam sa dostaneme tak, že klikneme na tlačidlo Štart, kde následne prejdeme do „Nastavenia“.
 2. Tu zvolíme možnosť „Sieť a Internet“, kde klikneme na ikonku „VPN“.
 3. Uvidíte možnosť „Pridanie VPN pripojenia“. Kliknite na ňu.
 4. V poli „Poskytovateľ siete VPN“ zvoľte Windows (vstavané).
 5. Ľubovoľne pomenujte „Názov pripojenia“.
 6. Ďalej vyplňte „Názov alebo adresa servera“, s ktorým chcete nadviazať pripojenie VPN. (Tu sa myslí názov Wi-Fi verejnej siete, ktorú chcete použiť)
 7. V kolónke „Typ siete VPN“ musíte zvoliť rovnaký typ pripojenia VPN, aký používa server, ku ktorému sa chcete pripojiť.
 8. Zvoľte „Typ prihlasovacích údajov“. Najčastejšie je to pre osobné účely užívateľské meno a heslo. Ľubovoľne ich vyplňte a následne kliknite na „Uložiť“.

Pripojenie k sieti VPN:

 1. V pravom dolnom rohu panelu úloh nájdete ikonku Sieť.
 2. Po kliknutí sa vám zobrazia možnosti pripojenia na siete. Vyberte požadovanú sieť, na ktorú sa chcete pripojiť. Ak sa tlačidlo „Pripojiť“ zobrazí v časti pripojenia VPN, stačí naň kliknúť. Ak sa vám zobrazia nastavenia VPN, vyberte pripojenie VPN a následne stlačte „Pripojiť“.
 3. Môže sa stať, že sa vám zobrazí výzva na zadanie prihlasovacích údajov, ktoré ste vypĺňali pri vytvorení profilu. Stačí ich vyplniť.

wifi a vpn

Najlepšie VPN služby (odporúčané)

Môže sa stať, že pre niektorých používateľov bude toto nastavenie siete VPN pomocou systému Windows náročné a nepodarí sa im to. V tomto prípade nemusíte zúfať. Existuje niekoľko poskytovateľov VPN, ktorí ponúkajú aplikácie, ktoré toto všetko urobia za vás. Nastavenie VPN pomocou aplikácie je jednoduché a zvládne to každý používateľ. Jednou z najväčších výhod používania VPN aplikácie je možnosť pripojiť sa „z jednej krajiny do druhej“ bez toho, aby ste museli meniť svoju IP adresu v nastaveniach.

Nižšie prinášame 3 VPN služby, ktoré ponúkajú VPN sieť, vďaka ktorým budete chránení a ušetria vám zbytočné nastavovanie.

Potato VPN

PotatoVPN bola založená v roku 2020 a jedná sa o jednu z najnovších prémiových sietí VPN, ktorá sídli v Singapure. Je dostupná nielen pre notebooky, ale je k dispozícií aj v stolných počítačoch (Windows a MacOS) a mobilných telefónoch (Android a iOS). Dokonca ho nájdete aj v Amazon Fire TV. Rovnako ako iné VPN siete, aj PotatoVPN ponúka svojim užívateľom šifrovanie AES vo 256- bitovej podobe. AES používa dokonca aj armáda alebo banky na ukrytie svojich digitálnych údajov.

PotatoVPN síce neponúka veľa funkcií, no napriek tomu tie, ktoré má fungujú skvelo. Preto je vhodná pre začiatočníkov, ktorí sa boja komplikovaných nastavení a funkcií. Taktiež je vhodná pre tých, ktorí uprednostňujú pohodlnosť a jednoduchosť pred funkciami. PotatoVPN je dostatočne rýchle nielen na bežné surfovanie, ale aj na streamovanie, hranie hier a zdieľanie súborov. Najväčšou nevýhodou, na ktorú si musia užívatelia dávať pozor je pripojenie. PotatoVPN nepoužíva prepínač, ktorý chráni vašu skutočnú IP adresu. Ak sa prepojenie preruší, musíte VPN znovu zapnúť. PotatoVPN ponúka aj bezplatnú verziu, v ktorej máte na výber zo siedmych serverov kľúčových krajín na pohodlné používanie. Pri predplatnom, v ktorom získate viac výhod si môžete vybrať z dvoch možností. Služba ponúka 30-dňovú záruku vrátenia peňazí.

Výhody:Nevýhody:
Rýchlosť a jednoduchosťMenej funkcií
Pokročilé šifrovanieNeprítomnosť prepínača
Online zákaznícka podporaObmedzený počet protokolov
Možnosť bezplatnej verzie 
Bez potreby registrácie 
Podpora mobilu, tabletu, PC a TV 

Hodnotenie: 8 / 10

Cena od: 5,99 € / mesiac

Pure VPN

purevpn recenzia

Medzi užívateľmi na Slovensku je služba PureVPN jednou z najobľúbenejších. Spoločnosť sídli na Britských Panenských ostrovoch, kde neexistuje žiadny zákon o povinnosti uschovať digitálne údaje. Tým pádom spoločnosť nevedie žiadne denníky o používaní siete svojich užívateľov. Nakoľko o súkromie neuveriteľne dbá, od roku 2022 vypla svoje fyzické servery v Indií, kde vláda požadovala zhromažďovať a odovzdávať používateľské údaje.

PureVPN je skvelou ochranou súkromia pri surfovaní po internete, sťahovaní a streamovaní. Dokáže odblokovať mnohé streamovacie služby, ktorými sú napríklad Netflix, Disney+ a Hulu. Vaša skutočná IP adresa ostane skrytá a v bezpečí. Všetky stopy na internete budú zmazané. V pomere ceny a kvality si PureVPN vedie skutočne skvele. Na rozdiel od iných, táto služba neposkytuje bezplatnú verziu. Má však až 31-dňovú záruku vrátenia peňazí v prípade, že nebudete spokojný… podrobná recenzia PureVPN

Výhody:Nevýhody:
WireGuard protokolNie je k dispozícií bezplatná verzia
Anonymné surfovanie a ochrana súkromiaCena je výhodná až pri ročnom predplatnom
Viac ako 6500 serverov vo viac ako 60 krajinách 
Vždy k dispozícií viac ako 3000 IP adries 
Ochrana až 10 zariadení 
Rýchle a intuitívne prostredie 

Hodnotenie: 8 / 10

Cena od: 1,96 € / mesiac

Oplatí sa aj bezplatná VPN sieť?

Niektorých užívateľov poteší, ak nájdu VPN sieť, ktorá ponúka bezplatnú verziu VPN. No musíte mať na pamäti, že tieto bezplatné služby VPN majú nížšiu kvalitu a spájajú sa s nimi aj nasledovné nedostatky:

 • Menej serverov – nedostatok serverov na pokrytie pásma bude mať za následok pomalšiu rýchlosť
 • Nízka bezpečnosť – bezplatné verzie využívajú slabšie bezpečnostné protokoly, ktoré vás nemusia dostatočne ochrániť
 • Reklamy – niektoré bezplatné VPN siete používajú príjmy z reklám, nakoľko ich užívateľ finančne nepodporuje
 • Streamovanie a sťahovanie – užívateľ má zvyčajne limit na množstvo sťahovania súborov a streamovacie služby v bezplatných verziách nemusia byť k dispozícií

Zaujímavé fakty o VPN

 • Podľa VPNMentor na celom svete až 31 % používateľov internetu používa VPN v práci alebo doma.
 • Až 51 % ľudí používa VPN na ochranu svojho súkromia vo verejných sieťach Wi-Fi. (Top10VPN)
 • Skoro 50 % amerických spoločností utrpelo v minulosti únik údajov. (CompariTech)
 • Z údajov CompariTech vyplýva, že 64 % používateľov VPN používa túto technológiu na smartfónoch
 • Z prípadov narušenia online bezpečnosti 72 % celosvetových prípadov sa týka veľkých podnikov a 28 % malých podnikov. (Finance online)
 • Podľa VPNMentor až 37 % podnikov tvrdí, že by boli pripravené na kybernetický útok. Otázne je však ako by to dopadlo.

Odporúčané VPN na Slovensku

nordvpn-logo
Hodnotenie: 9,8 / 10
potato-vpn
Hodnotenie: 9,7 / 10
purevpn
Hodnotenie: 9,8 / 10

Aké sú typy VPN

Pred samotným výberom najvhodnejšej VPN siete je najlepšie zoznámiť sa s dostupnými typmi týchto služieb a až potom si vybrať tú, ktorá bude pre Vás skutočne tá najvhodnejšia. V súčastnosti existuje mnoho typov VPN a my Vám ich v krátkosti predstavíme:

PPTP VPN

Point-to-Point Tunneling Protocol ( PPTP VPN) má síce zložitý názov, no po jeho preložení budete ihneď vedieť, o čo v tomto prípade ide. Jedná sa o jednoduchý, rýchly a najčastejšie využívaný typ VPN, ktorý vytvorí tunel a zachytáva dáta. V obľube ho majú hlavne domáci užívatelia, no aj tí, ktorí ho využívajú na komerčné účely.  PPTP VPN je používaný vzdialenými užívateľmi pre pripojenie do VPN siete s využitím ich súčasného pripojenia na internet. Prihlásenie do siete VPN umožňuje vopred nastavené a schválené heslo. Nastavenie PPTP VPN je jednoduché a nevyžaduje dodatočnú inštaláciu žiadneho softvéru do zariadenia užívateľa. PPTP VPN je jedným z najstarších protokolov VPN a je preto podporovaný širokou škálou operačných systémov ako napríklad Windows a Linux.

Nevýhodou používania PPTP VPN je to, že neposkytuje šifrovanie, ktoré je obvyklým dôvodom, pre ktorý si užívateľ VPN obstaráva. Taktiež je závislé na PPP (Point-to-Point Protocol), ktorý má na starosti bezpečnostné opatrenia. Celkovo sa považuje za menej bezpečný ako iné protokoly VPN.

Site-to-Site VPN

Site-to-Site VPN je známa tiež ako Router-to-Router VPN. Najčastejšie sa používa vo veľkých spoločnostiach alebo organizáciách s pobočkami na rôznych miestach. Site-to-Site VPN vytvorí virtuálny most, ktorý spája siete na rôznych miestach za účelom pripojenia k internetu, udržiavania bezpečnosti a bezpčenosti komunikácie medzi týmito sieťami. Inak povedané, slúži na prepojenie sieti hlavnej kancelárie s ďalšími kanceláriami. Existujú dva druhy:

 • VPN založená na intranete: Keď je niekoľko kancelárií tej istej spoločnosti prepojených pomocou VPN typu Site-to-site.
 • VPN založená na extranete: Keď kancelárie spoločnosti používajú VPN typu Site-to-Site na pripojenie ku kanceláriám inej spoločnosti.

IPsec

Internet Protocol Security (IPsec) je VPN protokol používaný pre zabezpečenie komunikácie prostredníctvom IP siete. IPsec funguje ako zabezpečenie akejkoľvek komunikácie cez IP sieť tak, že u každej vykonanej relácie vykonáva overovanie a dátové pakety šifruje individuálne cez celé spojenie. Tunel je nastavený vo vzdialenej lokalite a umožňuje užívateľovi prístup k centrálnej sieti. IPsec funguje v dvoch odlišných režimoch, no oba chránia prenos dát medzi dvoma rôznymi sieťami.

 • Mód prenosu: obsah dátového paketu je šifrovaný
 • Mód tunelovania: celý dátový paket je kódovaný

Nevýhodou IPsec je jeho vyššia cena pomerne náročná inštalácia, ktorú je nutné vykonať pred jeho použitím.

L2TP

L2TP je skratka pre Layer to Tunneling Protocol, ktorý bol vyvinutý spoločnosťami Microsoft a Cisco. Jedná sa o tunelovací protokol, ktorý sa často kombinuje s iným bezpečnostným protokolom VPN (zväčša IPsec), aby sa vytvorilo vysoko bezpečné pripojenie VPN.  L2TP tvorí tunel medzi dvoma L2TP odbernými miestami a ďalšie VPN šifruje dáta a zameriava sa na zaistenie bezpečnej komunikácie medzi tunelmi. L2TP je rozšírením PPTP, ktorý poskytuje väčšiu bezpečnosť pomocou kombinácie PPTP a L2F (Layer Forwarding Protocol) a taktiež používa silnejší šifrovací algoritmus ako PPTP. L2TP je pomerne jednoduché nastaviť a nevyžaduje dodatočné inštalácie. Rovnako ako PPTP je podporovaný širokým výberom operačných systémov.

l2tp vpn

Bohužiaľ, má tiež podobné nedostatky ako PPTP. Obsahuje podobnosti z hľadiska nedostatku šifrovania, preto sa často používajú spoločne a spoliehajú sa na PPP protokol, kedy poskytujú skvelú ochranu.

SSL and TLS

Secure Sockets Layer (SSL) a Transport Layer Security (TLS) pracujú ako jeden protokol a používajú sa k vytvoreniu VPN pripojenia. V tomto type VPN slúži webový prehliadač ako klient a prístup užívateľa je obmedzený len na konkrétne aplikácie namiesto celej siete. Výhodou je, že sa webové prehliadače ľahko prepnú do SSL a nevyžadujú prakticky žiadnu akciu zo strany užívateľa. SSL a TLS protokol je využívaný hlavne elektronickými obchodmi  a poskytovateľmi služieb. Webové prehliadače sú už integrované so SSL a TLS. K SSL pripojeniu SSL zobrazí na začiatku URL https namiesto http.

Nevýhodou SSL a TLS môže byť bezpečnosť, nakoľko má zraniteľné miesta, najmä staršia verzia SSL. Taktiež môžete naraziť na nižšiu rýchlosť pri načítavaní stránok, keďže SSL a TLS predlžujú čas na načítanie zvolenej stránky.

MPLS VPN

MPLS je skratka pre označenie „Multi-Protocol Label Switching“, ktorý je ideálnym riešením pre pripojenie typu Site-to-Site, nakoľko je najviac flexibilný a adaptabilný. Jeho princíp spočíva na využití zdroja, ktorý sa používa k urýchleniu prenosu sieťových paketov cez väčšie množstvo protokolov.

mpls-vpn

Nevýhodou MPLS VPN je komplikované nastavenie siete v porovnaní s inými typmi VPN a tým pádom je aj cena za MPLS VPN vyššia.

Hybrid VPN

Tento typ VPN je kombináciou MPLS a IPsec (Internet Protocol Security) VPN. Používajú sa oddelene na rôznych miestach, no nie je vylúčené ani použitie na rovnakom mieste v prípade, ak chcete zámerne použiť IPsec ako zálohu pre MPLS. Kvôli prepojeniu týchto dvoch VPN je vytvorená brána za účelom eliminácie tunela IPsec na jednej strane a súčasne sleduje MPLS VPN na druhej strane kvôli zachovaniu bezpečnosti.

Existuje mnoho výhod používania Hybrid VPN, hlavne čo sa týka vysokého stupňa bezpečnosti. Preto sú viac nákladné a majú vyššiu cenu, čo je dôvod toho, že tento druh VPN využívajú hlavne väčšie firmy.

Na záver

Už je na vás, ktorú z VPN služieb využijete, no všetky uvedené vám zabezpečia kvalitné surfovanie bez starosti, že váš dátový tok niekto sleduje. Veríme, že sme vám pomohli lepšie pochopiť, čo je to VPN a že vás naša obsiahla recenzia VPN potešila, prípadne pomohla si vybrať tú správnu službu. Investovať čas a pár eur do bezpečnosti sa naozaj oplatí.

Obrázky: pixabay.com. Zdroje: en.wikipedia.org, healthit.gov, csrc.nist.gov

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *