Čo je to VPN – Popis a služby

Zaujíma vás bezpečnosť a anonymita vášho internetového pripojenia? Chcete, aby vaše kroky na internete neboli dohľadateľné, potrebujete simulovať pripojenie zo zahraničia? Prípadne chcete výhody, ktoré sú dostupné iba v iných krajinách? Riešenie môže byť pre vás práve „VPNka“. Výhod prečo využívať VPN je naozaj veľa, my sme vám pripravili podrobnejší článok o význame VPN sietí. Taktiež v článku nájdete aj odkazy na kvalitné služby.

VPN

Čo je VPN?

Virtual Private Network (VPN) znamená v preklade virtuálna privátna sieť. Jedná sa o službu, ktorá je jednou zo spôsobov ako chrániť svoje osobné údaje a súkromie na internete pred inými tretími stranami či poskytovateľom internetových služieb, alebo pri pripojení na verejné siete. Vďaka tomu, že vytvára šifrovaný tunel (resp. kódovanie), chráni vašu aktivitu pri pripojení na vzdialený alebo verejný internet. Dáta sú chránené šifrovaním pred ich zneužitím či špehovaním. VPN sieť dokáže skryť vašu polohu, IP adresu a aktivitu na internete.

VPN sieť môžeme rozdeliť na firemnú a súkromnú. Firemná VPN slúži k pripojeniu zamestnancov v ich vlastnému firemnému serveru. Pri súkromnej VPN je prenos realizovaný pomocou prostredníka, ktorý všetky vaše internetové spojenia sprostredkuje vzdialenými servermi v šifrovanej forme.

Najlepšie VPN pre Slovensko

Vznik a začiatky VPN

Internet vstúpil do komerčného sveta v 90. rokoch, kedy bol doslova senzáciou. Ľudia sa mohli spočiatku pripojiť len na zariadenia v rovnakej sieti, no čoskoro sa to zmenilo a užívatelia mohli komunikovať aj prostredníctvom vzdialenej, resp. zdieľanej siete. Boli to práve podniky a vládne inštitúcie, ktoré zo začiatku začali budovať svoje vlastné siete, ktoré zdieľali informácie medzi sebou. Koncom 20. storočia sa zdieľané (verejné) siete rozrástli aj do verejnosti, no okrem nich otriasol svetom nový fenomén: počítačová kriminalita. Netrvalo dlho, kým sa zločinci chopili novej príležitosti ako získať od podnikateľov alebo vlády ich citlivé dáta či finančné zdroje. Obavy o krádež viedli k vytvoreniu spôsobu, ktorým zabezpečiť internetové pripojenie – šifrovanie pomocou IP, ktoré sa stalo prvým krokom k modernej VPN. Základňa „black hat hackerov“ (profesionálov v oblasti počítačovej kriminality) sa čoraz rýchlejšie rozrastala a jedným z riešení ako sa pred útokmi chrániť prišla práve v podobe VPN. Samozrejme VPN nierieši všetko, no zabraňuje niektorým aspektom ako napríklad špehovanie.

Prečo používať VPN?

Veľké množstvo ľudí má vo svojom mobile alebo notebooku citlivé a súkromné dokumenty. Používajú ich pre prácu alebo školu. Verejné pripojenia na internet síce uľahčujú každodenný život, no problémom je, že mnoho bezplatných verejných Wi-Fi sietí nie je zabezpečená. Hacker by tak jednoducho zachytil informácie, ktoré odošlete cez túto verejnú sieť. Okrem týchto informácií môže získať aj vaše bankové údaje, no aj vaše heslá. Ak si však nainštalujete a použijete súkromnou VPN sieť, môžete byť chránený o jednu úroveň viac a bezpečne sa pripojiť mimo váš domov.

Internet a otvorená Wi-Fi sieť sa stala súčasťou každodenného života. Môžete ju nájsť vo firmách, nemocniciach, knižniciach, obchodoch, vo vlaku alebo autobuse. Vo svete sú čoraz viac obľúbené napríklad internetové kaviarne, ktoré spolu s kávou ponúkajú aj bezplatnú Wi-Fi sieť, na ktorú sa môžete bez problémov pripojiť so svojím notebookom, tabletom či mobilom. V takomto prípade však musíte myslieť na riziko, ktoré táto verejná sieť prináša. Hackeri majú v obľube používať túto sieť na špehovanie. Ako sa teda čo najlepšie chrániť?

Výhody VPN

Používanie VPN siete je výhodné hneď z niekoľkých dôvodov.

 • VPN sieť môže ochrániť vaše údaje a informácie pred hackermi, tretími stranami a spoločnosťami, ktorých webové stránky navštevujete. Ostávate tak v úplnej anonymite.
 • Ak potrebujete pomocou IP adresy obísť lokálnu cenzúru obsahu. Tu si však musíte dávať pozor na prípadné problémy (napríklad v krajinách, kde stále vládne totalitný režim).
 • Niektoré spoločnosti ako Netflix alebo Youtube Premium sú lacnejšie pre návštevníkov z krajín ako Turecko alebo Argentína, môžete si založiť úceť cez Tureckú VPNku a zrazu platíte dva krát menej
 • Dostupnosť obsahu – Niektoré online služby sú dostupné iba v zahraníčí napríklad v USA. Vďaka VPN viete simulovať pripojenie z USA a teda mať prístup aj k inak zamknutému online obsahu.
 • VPN sieť taktiež zvládne blokáciu konkrétnych internetových protokolov, ktoré vytvára poskytovateľ pripojenia. Môže sa jednať napríklad o rôzne P2P protokoly a podobne.
 • V krajinach ako je Rusku alebo Čina sa viete vyhnúť štátom riadenej cenzúre.

Nevýhody VPN

Každá technológia má svoje výhody, no tiež aj svoje nevýhody. VPN sieť nie je výnimkou. Každá firma poskytujúca VPN sieť má svoje vlastné plus a mínus, no s niektorými nevýhodami musíte počítať.

 • Jednou z hlavných nevýhod je možné zníženie rýchlosti prenosu dát. Má to na svedomí šifrovanie a následné dešifrovanie na strane vášho VPN a VPN serveru. Dnes ale už existuju tak kvalitné služby, že aj tento problém sa dá eliminovať.
 • Ďalšou z nevýhod je blokovanie konkrétnych IP adries, ktoré používajú VPN siete. Prevádzkovatelia serverov, poskytovatelia internetového pripojenia, no aj niektoré vlády sa snažia bojovať proti VPN a blokujú ich IP adresy. Môže sa teda stať, že dôjde k blokovaniu vašej IP adresy a tým pádom budú niektoré webové stránky alebo konkrétny obsah nedostupné. Tento problém je ale sporadický, kedže VPNky menia IP adresy.

Ako sa okrem VPN chrániť?

Ak sa rozhodene používať VPN sieť, len tým získate! No okrem VPN siete sa môžete chrániť aj inými spôsobmi, ktoré by mal poznať každý užívateľ internetu.

 • Vyberte si Wi-Fi siete, ktoré sú chránené heslom.
 • Nezabúdajte sa po dokončení práce odpojiť od siete a nenastavujte si automatické pripojenie k danej Wi-Fi.
 • Neignorujte varovania na podozrivé webové stránky a nenechajte sa zlákať kliknutím na podozrivý odkaz.
 • Ak máte možnosť a kapacitu, radšej sa pripojte na vlastné mobilné dáta.
 • Nekupujte si veci pomocou svojej kreditnej karty cez verejné Wi-Fi siete.

Ako nastaviť VPN priamo vo svojom notebooku – bez aplikácie (Windows)

K sieti VPN sa môžete jednoducho a bez akejkoľvek inštalácie pripojiť priamo prostredníctvom vášho notebooku, ktorý budete používať na svoje súkromné účely. Avšak pozor, budete potrebovať IP Adresu VPN ku ktorému sa chcete pripojiť, existujú aj možnosti zadarmo, no sú veľmi pomalé. Voľne dostupné alebo VPN z podivných stránok nedoporučujeme. Samotný operačný systém Windows ponúka možnosť vytvorenia VPN serveru. Možno znie nastavovanie zložito, ale nie je to tak.

Vytvorenie profilu:

 1. K samotným nastaveniam sa dostaneme tak, že klikneme na tlačidlo Štart, kde následne prejdeme do „Nastavenia“.
 2. Tu zvolíme možnosť „Sieť a Internet“, kde klikneme na ikonku „VPN“.
 3. Uvidíte možnosť „Pridanie VPN pripojenia“. Kliknite na ňu.
 4. V poli „Poskytovateľ siete VPN“ zvoľte Windows (vstavané).
 5. Ľubovoľne pomenujte „Názov pripojenia“.
 6. Ďalej vyplňte „Názov alebo adresa servera“, s ktorým chcete nadviazať pripojenie VPN. (Tu sa myslí názov Wi-Fi verejnej siete, ktorú chcete použiť)
 7. V kolónke „Typ siete VPN“ musíte zvoliť rovnaký typ pripojenia VPN, aký používa server, ku ktorému sa chcete pripojiť.
 8. Zvoľte „Typ prihlasovacích údajov“. Najčastejšie je to pre osobné účely užívateľské meno a heslo. Ľubovoľne ich vyplňte a následne kliknite na „Uložiť“.

Pripojenie k sieti VPN:

 1. V pravom dolnom rohu panelu úloh nájdete ikonku Sieť.
 2. Po kliknutí sa vám zobrazia možnosti pripojenia na siete. Vyberte požadovanú sieť, na ktorú sa chcete pripojiť. Ak sa tlačidlo „Pripojiť“ zobrazí v časti pripojenia VPN, stačí naň kliknúť. Ak sa vám zobrazia nastavenia VPN, vyberte pripojenie VPN a následne stlačte „Pripojiť“.
 3. Môže sa stať, že sa vám zobrazí výzva na zadanie prihlasovacích údajov, ktoré ste vypĺňali pri vytvorení profilu. Stačí ich vyplniť.

wifi a vpn

Najlepšie VPN – aplikácie (odporúčané)

Môže sa stať, že pre niektorých užívateľov bude toto nastavenie VPN siete pomocou Windows-u zložité a nepodarí sa im. V takomto prípade nemusíte zúfať. Existuje viacero poskytovateľov VPN, ktorí ponúkajú aplikácie, ktoré toto všetko spravia za vás. Nastavenie VPN pomocou aplikácie je jednoduché a zvládne to každý užívateľ. Jedným z najväčších plusov používania aplikácie VPN siete je možnosť pripojiť sa „z jednej krajiny do druhej“ bez toho, aby ste museli meniť svoju IP adresu v nastaveniach.

Nižšie prinášame 3 firmy, ktoré ponúkajú VPN sieť, vďaka ktorým budete chránení a ušetria vám zbytočné nastavovanie.

Atlas VPN

atlas-vpnAtlas VPN je vynikajúcou voľbou pre začiatočníkov. Má jednoduché aplikácie, ktoré sa ľahko používajú a nenáročne inštalujú. Jedná sa o jednu z najlacnejších VPN služieb, ktorá taktiež ponúka možnosť používať zdarma, ak vám nevadia určité obmedzenia.

Firma bola založená v roku 2019 a v roku 2021 sa stala súčasťou skupiny Nord Security, ktorá je svetovým lídrom v poskytovaní riešení digitálnej bezpečnosti a ochrany súkromia. Hoci je Atlas VPN v porovnaní s inými službami relatívne novou, získala si dôveru miliónov užívateľov.

Výhody:Nevýhody:
Jednoduché aplikácieObmedzenie na bezplatnej verzií
Vysoká rýchlosť ideálna pre streamovanieMesačný dátový limit 5GB v bezplat. verzií
Bezplatná verzia a nízke cenyZákladné aplikácie bez rozšírenia
Možnosť pripojiť neobmedz. počet zariadení 
Blokovanie reklám 
P2P na všetkých serveroch 
Vysoká rýchlosť vďaka WireGuard 

Atlas VPN okrem spomínanej bezplatnej verzie ponúka užívateľom výber z troch možností platby premium verzie. Každé predplatné ponúka 30- dňovú záruku vrátenia peňazí v prípade, ak nebudete so službou spokojný.

Mesačné predplatné vás vyjde na 11,22€Ročné predplatné (obľúbené) s ponúkanou zľavou vás vyjde na 3,82€ za mesiac, čo je 45,84€ za rok. Služba ponúka aj 3 ročné predplatné, kde získate 3 mesiace zadarmo. Za 3 roky zaplatíte 67,05€, čo je 1,72€ za mesiac.

 BezplatnéPlatené
Kapacita dát5GBNeobmedzené
Rýchlosť95 Mbps95 Mbps
Počet serverov31000
IP adresy3+1000+
Americký NetflixNieÁno
TorrentingNeobmedzenéNeobmedzené
Blokovanie reklámÁnoÁno

Potato VPN

PotatoVPN bola založená v roku 2020 a jedná sa o jednu z najnovších prémiových sietí VPN, ktorá sídli v Singapure. Je dostupná nielen pre notebooky, ale je k dispozícií aj v stolných počítačoch (Windows a MacOS) a mobilných telefónoch (Android a iOS). Dokonca ho nájdete aj v Amazon Fire TV. Rovnako ako iné VPN siete, aj PotatoVPN ponúka svojim užívateľom šifrovanie AES vo 256- bitovej podobe. AES používa dokonca aj armáda alebo banky na ukrytie svojich digitálnych údajov.

PotatoVPN síce neponúka veľa funkcií, no napriek tomu tie, ktoré má fungujú skvelo. Preto je vhodná pre začiatočníkov, ktorí sa boja komplikovaných nastavení a funkcií. Taktiež je vhodná pre tých, ktorí uprednostňujú pohodlnosť a jednoduchosť pred funkciami.

PotatoVPN je dostatočne rýchle nielen na bežné surfovanie, ale aj na streamovanie, hranie hier a zdieľanie súborov.

Najväčšou nevýhodou, na ktorú si musia užívatelia dávať pozor je pripojenie. PotatoVPN nepoužíva prepínač, ktorý chráni vašu skutočnú IP adresu. Ak sa prepojenie preruší, musíte VPN znovu zapnúť.


Výhody: Nevýhody:
Rýchlosť Menej funkcií
Pokročilé šifrovanie Neprítomnosť prepínača
Online zákaznícka podpora Obmedzený počet protokolov
Možnosť bezplatnej verzie  
Jednoduchosť  
Nemusíte sa registrovať  
Podpora mobilu, tabletu, PC a TV  

PotatoVPN ponúka svoju bezplatnú verziu, v ktorej máte na výber zo siedmych serverov kľúčových krajín na pohodlné používanie. Pri predplatnom, v ktorom získate viac výhod si môžete vybrať z dvoch možností. Služba ponúka 30-dňovú záruku vrátenia peňazí.

  Mesačné Ročné
Cena 11,18 € 5,59€/m. (67,13€/rok)

Oba plány predplatného ponúkajú 7-dňovú skúšobnú dobu.

Pure VPN

purevpn recenzia

Medzi užívateľmi na Slovensku je služba PureVPN jednou z najobľúbenejších. Spoločnosť sídli na Britských Panenských ostrovoch, kde neexistuje žiadny zákon o povinnosti uschovať digitálne údaje. Tým pádom spoločnosť nevedie žiadne denníky o používaní siete svojich užívateľov. Nakoľko o súkromie neuveriteľne dbá, od roku 2022 vypla svoje fyzické servery v Indií, kde vláda požadovala zhromažďovať a odovzdávať používateľské údaje.

PureVPN je skvelou ochranou súkromia pri surfovaní po internete, sťahovaní a streamovaní. Dokáže odblokovať mnohé streamovacie služby, ktorými sú napríklad Netflix, Disney+ a Hulu. Vaša skutočná IP adresa ostane skrytá a v bezpečí. Všetky stopy a pohyby na internete budú zmazané. V pomere ceny a ponúkaných výhod (ktorých je veľa) si PureVPN vedie skutočne skvele.

 

Výhody: Nevýhody:
WireGuard protokol Nie je k dispozícií bezplatná verzia
Anonymné surfovanie a ochrana súkromia  
Viac ako 6500 serverov vo viac ako 71 krajinách  
Vždy k dispozícií viac ako 3000 IP adries  
Chráni naraz až 10 zariadení  
Rýchlosť  
Ľahké používanie  

Na rozdiel od Atlas VPN táto služba neposkytuje bezplatnú verziu. Má však viaceré možnosti predplatného a až 31-dňovú záruku vrátenia peňazí v prípade, že nebudete spokojný.

MESAČNÉ Štandard Plus
Cena 19,05 € 15,79 €
Vysokorýchlostná sieť VPN Áno Áno
Bezpečné uloženie hesiel Nie Áno
End-to-end šifrovanie Nie Áno
Správca osobných údajov Nie Nie
ROČNÉ Štandard Plus
Cena 2,99€/m. 5,42€/m.
Vysokorýchlostná sieť VPN Áno Áno
Bezpečné uloženie hesiel Nie Áno
End-to-end šifrovanie Nie Áno
Správca osobných údajov Nie Nie

Ceny v tabuľke sú písané po odpočítaní prebiehajúcich zliav:

Štandard: zľava 74%+ 2 mesiace ZDARMA

Plus: zľava 66%

Max: zľava 76%+ 3 mesiace ZDARMA

2 ROČNÉ Štandard Plus Max
Cena 1,89€/m. 2,86€/m. 3,20€/m.
Vysokorýchlostná sieť VPN Áno Áno Áno
Bezpečné uloženie hesiel Nie Áno Áno
End-to-end šifrovanie Nie Áno Áno
Správca osobných údajov Nie Nie Áno

Ceny v tabuľke sú písané po odpočítaní prebiehajúcich zliav:

Štandard: zľava 84%+ 2 mesiace ZDARMA

Plus: zľava 82%+ 2 mesiace ZDARMA

Max: zľava 83%+ 3 mesiace ZDARMA

Už je na vás ktorú z VPN služieb využijete, no všetky uvedené vám zabezpečia kvalitné surfovanie bez starosti, ze váš dátovy tok niekto sleduje.

Obrázky: pixabay.com. Zdroje: en.wikipedia.org, healthit.gov, csrc.nist.gov

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *