Kontrola diaľničnej známky online. Ako na to?

dialnicne znamky online

Už nejaký čas je u nás zavedená novinka v podobne 365-dňovej diaľničnej známky. U klasickej ročnej diaľničnej známky je stanovená platnosť do konca kalendárneho roka (31.12.) a väčšina z nás si ju kúpila už v prvých dňoch roku. 365- dňová má výhodu v tom, že má platnosť 12 nasledujúcich mesiacov. Presný koniec platnosti každej diaľničnej známky nájdete priamo na potvrdení, ktoré dostanete pri kúpe, či už na čerpacej stanici alebo vám pri online kúpe príde na vašu e-mailovú adresu. V tom prípade je dobré si ho hneď vytlačiť. No čo ak na to zabudnete, omylom ho vymažete alebo výtlačok stratíte? Nemusíte mať obavy. Skontrolovať sa to dá jednoducho cez internet. Povieme vám ako:

 

Ako na to: Overenie platnosti diaľničnej známky online

  1. Vo vašom internetovom prehliadači otvorte oficiálnu stránku diaľničných známok eznamka.sk.
  2. Hneď na hlavnej stránke uvidíte tri zelené ikonky. Kliknite na druhú v poradí (priamo v strede) – ,,Kontrola platnosti diaľničnej známky“.

 

3. Otvorí sa vám nová stránka, kde musíte zadať informácie o vozidle, na ktorom chcete skontrolovať platnosť známky. Zadáte evidenčné číslo vozidla (EČV) (1), vyberiete krajinu registrácie vozidla (2) a ako posledné zaškrtnete v okienku, že nie ste robot (3). Nakoniec len kliknete na POTVRDIŤ (4).

 

4. Systém vám ihneď zobrazí:

  • dátum kedy ste si zakúpili známku,
  • jej koniec platnosti,
  • cenu a
  • typ zakúpenej známky

Ak žiadnu známku na danom vozidle nemáte, zobrazí vám možnosť dokúpiť si ju.

Ceny diaľničných známok

Je dôležité pripomenúť, že ceny všetkých známok sa zmenili. Posledné zdražovanie diaľničných známok na Slovensku sa konalo v roku 2011, no Rezort dopravy odôvodnil tohtoročné zdražovanie zväčšujúcou sa diaľničnou sieťou na Slovensku. Aké sú nové ceny?

Stará cena Nová cena
10- dňová 10 € 12 €
30- dňová 14 € 17 €
Ročná 50 € 60 €
365- dňová 60 €

Aké su diaľničné známky

Na záver sa ešte pozrime ako sú podľa všeobecných podmienok prevádzkovateľa definované jednotlivé diaľničné známky

Výška úhrady Diaľničnej známky, stanovená Nariadením, je určená z najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti motorového vozidla a prípojného vozidla, pričom úhrada Diaľničnej známky sa platí na kalendárny rok, na 365 dní, na 30 dní alebo na 10 dní bez ohľadu na počet vykonaných jázd, pričom:

  • a) Diaľničná známka s ročnou platnosťou je platná odo dňa 1. januára kalendárneho roka do dňa 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka;
  • b) Diaľničná známka s 365-dňovou platnosťou je platná 365 dní vrátane dňa určeného Zákazníkom;
  • c) Diaľničná známka s 30-dňovou platnosťou je platná 30 dní vrátane dňa určeného Zákazníkom;
  • d) Diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou je platná 10 dní vrátane dňa určeného Zákazníkom.

Diaľničná známka s ročnou platnosťou, v prípade jej úhrady v rámci kalendárneho roka, je platná odo dňa úhrady Diaľničnej známky Zákazníkom (vrátane) do dňa 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka. Zákazník môže určiť začiatok platnosti Diaľničnej známky s 365-dňovou platnosťou maximálne o 13 dní odo dňa jej úhrady.

Podrobné informácie a podmienky si môžete pozrieť v oficiálnom PDFku: Všeobecné obchodné podmienky

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *