10 najlepších funkcií Google Drive

Vyhľadávač Google a mnohé služby od tejto spoločnosti netreba veľmi predstavovať. Denne ich využívajú milióny ľudí po celom svete, samozrejme vrátane Slovákov. Jedným z najviac preferovaných a využívaných služieb od spoločnosti Google je Google Drive, súčasť cloudového balíka Google One. Prinášame vám prehľad funkcií Google Drive (v preklade Google Disku) a sme si istí, že mnohé z nich ste ešte nevyskúšali.

Google drive

 

1. Možnosť tímovej spolupráce

Nielen v pracovnom prostredí využijete funkciu, ktorá umožňuje pracovať na jednom dokumente, tabuľke či prezentácii až 50 ľuďom naraz. Perfektné na tejto funkcii je, že sa nemusíte nachádzať na tom istom mieste. Prihlásiť sa do tímu je možné z akéhokoľvek zariadenia. V reálnom čase sa podieľate na vytvorení dokumentu, vidíte v ňom prebiehajúce zmeny a spätne dokážete skontrolovať všetky vykonané úpravy. Skontrolovať sa dá aj to, kto danú úpravu v dokumente spravil. Vami vytvorený dokument máte plne pod palcom, pretože len vy určujete členov tímu, ktorí na ňom môžu pracovať. S ostatnými členmi tímu je možné komunikovať prostredníctvom chatu.

2. Zdieľanie súborov mimo členov tímu

Nielen členovia vášho pracovného či iného tímu majú možnosť nazrieť do vašich súborov. Priečinky na Google Disku sa dajú zdieľať až s 200 rôznymi emailovými adresami. Majitelia emailových kont sú oprávnení súbory prezerať, komentovať a upravovať. Zároveň máte plnú kontrolu nad tým, komu povolíte danú aktivitu. V prípade, že máte na Disku uložené súbory, ktoré chcete zverejniť, na prístup k nim môžete oprávniť každého užívateľa internetu.

3. Rozšírené funkcie vyhľadávania

Na Google Disku majú mnohí užívatelia uložené tisícky súborov, ktoré je časom veľmi zložité vyhľadať. Tvorcovia Disku mysleli aj na túto možnosť, a preto vytvorili funkciu rozšíreného vyhľadávania. Vyhľadávať rôzne súbory je možné nielen podľa názvu, ale tiež obsahu. Vyhľadať dokážete aj priečinky a všetky podsúbory. Okrem toho je funkcia vyhľadávania rozšírená o možnosti dohľadania súboru podľa typu dokumentu, dátumu vytvorenia, osôb, s ktorými ste súbor zdieľali a iné.

4. Nahrávanie a odosielanie súborov potiahnutím

Súbory na Disk nemusíte nahrávať len klasickým spôsobom, kedy si vyberiete súbor vo vašom zariadení a vložíte ho na Disk cez tlačidlo nový súbor. Veľmi rýchlym spôsobom nahrávania je pretiahnutie vami zvoleného súboru priamo do Disku.

Google drive screen

5. Skenovanie dokumentov pomocou mobilnej aplikácie

Ak máte Google Disk nainštalovaný v mobilnom zariadení, môžete dokument skenovať priamo na disk. Aplikácia Google Disk dokonca dokáže naskenovaný obrázok previesť do textovej podoby. Znamená to, že rozpozná znaky a premení obrázok s PDF textom na dokument. Pozor však na to, aby mala naskenovaná fotografia kvalitné rozlíšenie.

6. Priečinky a súbory zvýraznené hviezdičkou

Pre zjednodušeniu prístupu k najviac používaným súborom máte k dispozícii možnosť označenia súborov a priečinkov hviezdičkou. Prístup k takto označeným súborom je možný priamo z hlavného menu.

7. Konvertovanie súborov do formátu editora Dokumenty Google

Súbory uložené na Google Disku sa automaticky konvertujú do formátu, ktorý je možné otvoriť pomocou programu Dokumenty Google. Túto funkciu oceníte hlavne vtedy, keď často otvárate vaše súbory priamo na Disku.

8. Prístup ku všetkým formátom súborov

Google Disk vám umožní otvoriť akýkoľvek formát a typ súboru. Otvoriť je možné niekoľko súborov naraz. Priamo na Disku si môžete prezerať nielen dokumenty, ale tiež fotografie, videá či PDF súbory. Odpadá tak nutnosť inštalácie desiatky programov priamo do vášho zariadenia. Samozrejme, že na úpravu a editáciu daných súborov budete musieť do zariadenia nainštalovať špeciálny program.

9. Množstvo doplnkových funkcií

Okrem už spomínaných hlavných funkcií Google Disku máte umožnené si stiahnuť doplnkové funkcie. Mnohé z nich sú bezplatné a pomôžu vám s úpravou súborov či ich kontrolou. Ide napríklad o funkciu ProWritingAid na kontrolu gramatiky dokumentov.

10. Vyhľadávací panel

Priamo v službe Google Dokumenty sa nachádza vyhľadávací panel, ktorý poznáte z internetového prehliadača. Vďaka panelu môžete na internete vyhľadávať informácie bez toho, aby ste opustili dokument alebo prerušili jeho úpravy. Nemusíte otvárať nové okná, čo vám ušetrí čas. Týmto spôsobom je možné uložiť citácie a odkazy z internetu do dokumentu jediným kliknutím.

 

Google Drive patrí medzi popredné služby v online editácii a ukladaní súborov vďaka jednoduchosti používania a množstvu funkcii. Táto služba ponúka dva modely, platenú a verziu zadarmo. Samozrejme nemôžeme očakávať že verzia zadarmo bude mať rovnaké benefity ako tá platená, no môžeme vám prezradiť, že všetky vymoženosti z článku obsahuje aj verzia zadarmo a rozdiel pri platenej je predovšetkým vo veľkosti úložiská. Ak teda hľadáte skvelý nástroj na editovanie a zdieľanie Google Drive je určite dobrá voľba. Aby sme neboli jednostranní z konkurencie môžeme ešte odporučiť aj nástroje od Microsoftu (recenzia OneDrive).

 

Ako sme hodnotili Google One v našej recenzii

GoogleOne-logo
Rýchlosť 91%
Funkcie 98%
Priestor 92%
Fotky 94%
Cena / Kvalita 94%

Viac o službe Google One (pod ktorú spadá Google Disk) si môžete prečítať v našej kompletnej recenzii na stránke: Recenzia Google One