Alternatívy ku Google Workspace

V minulom článku sme priniesli informáciu o tom, že Google ukončuje bezplatné balíky G Suite a business užívatelia týchto balíkov musia od 1. júla 2022 prejsť na jeden z platených balíkov Workspace. Dnes sa pozrieme na to, aké existujú alternatívy. Tých nájdeme na trhu desiatky, no my sme sa pozreli na tri z nich, ktoré Vám okrem úložiska ponúknu aj vlastnú doménu a kompletný kancelársky balík a vedia tak byť naozaj plnohodnotnou náhradou práve pre firmy, ktorých sa nová politika Googlu dotkne.

 

Microsoft 365

Microsoft ponúka komplexné riešenie so všeobecne známymi aplikáciami Word, Excel a Powerpoint na vytváranie a úpravu dokumentov. Ďalšími nástrojmi v balíku sú formuláre, kalendár a cloudové úložisko OneDrive (recenzia). Možnosť videohovorov zabezpečuje služba Teams. Microsoft 365 je zameraný primárne na firmy, ktoré denne využívajú textové dokumenty, tabuľky a prezentácie. Ich riešenie stavia na široko známom kancelárskom balíku, vďaka čomu je jednou z najlepších alternatív k Workspace.

Formuláre od Microsoftu Vám pomôžu získavať informácie a spätnú väzbu od klientov, OneNote je vhodný na zapisovanie poznámok a emailový klient Outlook asi ani nemusíme predstavovať.
V čom trišesťpäťka zaostáva sú funkcie pre projektový manažment. Microsoft To Do je skôr o plánovaní aj keď aj tu sa dajú prideľovať úlohy iným ľuďom, nastavovať dátumy začiatku a dokončenia, či prezerať časové osy. Všetky verzie, inak označované ako business plan, umožňujú pridať na videokonferencie MS Teams až 300 účastníkov, poskytujú emailový hosting s 50GB kapacitou poštovej schránky a vlastným názvom domény a 1TB úložného priestoru na OneDrive o ktorom sme Vám mimochodom v minulosti priniesli aj krátku recenziu.

Microsoft 365 nemá možnosť bezplatného predplatného, ale ponúka ktorúkoľvek verziu na mesiac zdarma. Drahšie plány vám poskytujú kancelárske aplikácie pre desktop a pokročilé zabezpečenie, napríklad Azure Information Protection. Ak potrebujete iba kancelárske aplikácie a úložisko na OneDrive, aj táto možnosť je dostupná. Kompletný prehľad ponúkaných balíkov nájdete na oficiálnej stránke.

Výhody:

– Jednoduchá úprava dokumentov
– Priestranné cloudové úložisko
– Videokonferencie
– Vlastný názov emailovej domény
– Nasaditeľné ako hybridný cloud
– Základné funkcie pre projektový manažment

Zhrnutie:

Microsoft 365 je kompletná digitálna kancelária s aplikáciami na správu súborov, úpravu dokumentov a komunikáciu v reálnom čase vďaka čomu je skutočne najvhodnejšou alternatívou pre balík od Google. Riešenie je možné integrovať do vlastnej infraštruktúry ako hybridný cloud a najcitlivejšie dáta tak uchovať on-premise. Nevýhodou môže byť cena, ktorá je porovnateľná s Workspace a navyše sa platí vopred na celý rok, čo môže byť pre menšie podniky veľká suma.

 

ONLYOFFICE

onlyoffice

Onlyoffice je open source balík dostupný na cloude ale aj ako on-premise na komerčné alebo osobné využitie na akomkoľvek počítači, či mobilnom zariadení. Pracuje so základnými formátmi DCX, XLSX a PPTX, vďaka čomu je vhodnou alternatívou pre tímy, ktoré hľadajú čo najlepšiu kompatibilitu s formátmi od Microsoftu. Súbory je možné zdieľať na úpravu, prezeranie, komentovanie, kontrolu, vypĺňanie formulárov a vlastné filtrovanie. Pomocou doplnkov tretích strán môžete prekladať texty v Google alebo DeepL, komunikovať v telegrame, vytvárať bibliografie v Mendeley alebo Zotero a oveľa viac.

Onlyoffice Workspace integruje rôzne editory dokumentov do jednej platformy. Manažéri tak môžu pridávať projekty, míľniky, úlohy a čiastkové úlohy, prideľovať ich zamestnancom, sledovať čas, vizualizovať pracovný tok pomocou Ganttovho diagramu a vytvárať reporty.


Pracovný priestor obsahuje aj systém správy dokumentov a umožňuje možnosť súkromných miestností, kedy šifruje spoluprácu na dokumentoch v reálnom čase. Platforma má vlastný CRM systém, kalendár, firemnú poštu a dokonca sociálnu sieť. Dá sa rozšíriť pripojením obľúbených cloudových úložísk Google Drive alebo Dropbox, profesionálnych služieb ako Twilio, DocuSign, Amazon AWS S3 a podobne.

Pracovný priestor v cloude je k dispozícii pre startupy do 5 ľudí zadarmo, ako aj komunitná verzia na inštaláciu servera až pre 20 používateľov. Ceny jednotlivých verzií nájdete na oficiálnej stránke.

Výhody:

– Nástroje projektového manažmentu
– Integrácia s populárnymi službami tretích strán
– Súčasťou balíka je CRM systém
– Vlastný názov emailovej domény
– Cenovo dostupné, v prípade malých startupov úplne zdarma

Zhrnutie:

ONLYOFFICE je vysoko prispôsobivé riešenie, ktoré možno nasadiť aj lokálne a uchovávať v ňom citlivé údaje. Súkromné miestnosti umožňujú bezpečnú spoluprácuv reálnom čase. Nástroje na riadenie projektov a kompatibilita s formátmi MS robí z ONLYOFFICE najlepšiu lacnú alternatívu ku G Suite, respektíve Workspace. Projektový manažment je k dispozícii zadarmo v rámci open-source platformy ONLYOFFICE Groups. Desktopové editory umožňujú prácu s dokumentmi na akomkoľvek operačnom systéme.

 

ZOHO Workplace

Zoho Workplace je ďalšou skvelou alternatívou ku Google Workspace pre malé a stredné podniky. Medzi gigantmi v tejto konkurencii Zoho prichádza s vlastnou sadou aplikácií a služieb (aktuálne už viac ako 45) a taktiež ponúka vlastný názov domény. Rovnako ako pri Workspace sú všetky aplikácie a služby online a môžete spolupracovať s ľubovoľným počtom používateľov.
Aplikácie Sheet, Writer a Show sú ako v predchádzajúcich prípadoch plne kompatibilné s formátmi od Microsoftu. Na komunikáciu sú k dispozícii samostatné aplikácie ako Mail, Connect, Showtime a Meeting.

Nechýba podpora chatu, plánovanie kalendára, zdieľanie súborov a mnoho ďalšieho. Pokiaľ ide o cloudové úložisko, každý používateľ v tíme dostane 30 GB úložiska v rámci štandardného predplatného. S predplatným Professional potom môžete získať až 100 GB úložného priestoru.

Najzaujímavejšie je prostredie využívajúce dashboardy a ponúkajúce tak všetky aplikácie v jednom integrovanom a navyše plne prispôsobiteľnom prostredí. Je Vaše druhé meno Multitasking? Tak toto bude niečo pre Vás.


Veľmi zaujímavý je aj limit e-mailových príloh. Zatiaľ čo Google ponúka limit 25MB, Zoho sľubuje až 1GB. Vlastný intranet? Nie je problém. CRM? Of course Sir! Čo sa týka ceny, tá je opäť veľmi prijateľná a môžu si ju dovoliť aj menšie začínajúce podniky – viac na oficiálnej stránke.

Výhody:

– prispôsobenie si pracovného prostredia pomocou miniaplikácií
– vlastný názov domény
– veľké portfólio kompatibilných aplikácií
– nízka cena

Zhrnutie:

Zdá sa, že Zoho má za cieľ pokryť všetky možné požiadavky na obchodný softvér a Workplace je rozhodne príťažlivý pre spoločnosti, ktoré hľadajú množstvo funkcií. Spoločnosť Zoho má v súčasnosti viac ako 45 rôznych softvérových aplikácií, pričom tento počet pravdepodobne porastie. Ak sa nepotrebujete držať veľkých mien, potom si indické Zoho Workplace zaslúži Vašu pozornosť. Otázkou ostáva kvalita supportu, za ktorý si navyše musíte priplatiť

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *