Dátové centrá Google a Oracle zasiahli problémy horúceho leta

Dátové centrá Oracle a Google boli zasiahnuté radom problémov spôsobených poruchou chladenia. Keďže teploty v Spojenom kráľovstve dosiahli tento týždeň rekordných 40 stupňov Celzia, dátové centrá patriace spoločnostiam Oracle a Google Cloud hlásili zlyhania súvisiace s chladením, čo spôsobilo problémy zákazníkom, ktorí sa pokúšali získať prístup k službám.

Bolo prerušených viacero služieb Oracle Cloud Infrastructure, vrátane sieťových, úložných a výpočtových zdrojov objektov, pričom všetky sú poháňané servermi v južnom Anglicku, kde teploty patrili medzi najvyššie zaznamenané. Správa sa objavila na oficiálnej stránke Oracle v utorok o 16:41 miestneho času uvádza: „V dôsledku sezónnych teplôt v regióne sa v rámci dátového centra UK South (Londýn) vyskytol problém v podskupine chladiacej infraštruktúry.

V stredu ráno o 4:57 miestneho času stránka spoločnosti Oracle stále zobrazovala prerušenie služby podskupiny zdrojov Oracle Integration Cloud, pričom spoločnosť uviedla, že „inžinieri aktívne pracujú na zmiernení týchto zostávajúcich zdrojov služieb“.

Google Cloud prvýkrát identifikoval problém so svojím dátovým centrom v utorok o 18:13 miestneho času. Informoval svojich zákazníkov prostredníctvom svojej stránky, že v jednej z jej budov, ktorá hostí zónu euro-západ2, došlo k „zlyhaniu súvisiacemu s chladením“.

Problem sa podarilo vyriešiť

Google dodal, že aby predišli poškodeniu strojov a dlhším výpadkom, „vypli sme časť zóny a obmedzujeme preventívne spúšťanie Google Compute Engine (GCE).
V stredu od 4:45 miestneho času sa na stránke služby Google Cloud uvádzalo, že problém súvisiaci s chladením bol vyriešený, ale že „malý počet zväzkov perzistentných diskov zálohovaných pevným diskom má stále výpadok a budú vykazovať chyby IO“, pričom zákazníci ktorí sa stále stretávajú s problémami sa majú obrátiť na podporu produktov Google Cloud.

Celkovo mal Google problém so službami Google Cloud Storage, Google BigQuery, Google App Engine, Google Cloud Functions, a Google Cloud Dataflow.

Dátové centrá neboli jediné, ktoré tento týždeň trpeli uprostred stúpajúcich teplôt. Veľká časť britskej infraštruktúry nebola postavená tak, aby odolala 40-stupňovým teplotám, čo spôsobilo roztopenie pristávacích dráh na letiskách, vznietenie nadzemného elektrického vedenia na železnici, podlomenie železničných tratí a lesné požiare vo viacerých regiónoch.
Napriek tomu, že celkové výpadky cloudových služieb sú skôr raritné, z tohto príkladu vidíme ako dokáže pri zdieľaných službách aj napríklad počasie ovplyvniť plynulosť ich poskytovania.

Nuž ostáva nám len veriť, že pri postupujúcom globálnom otepľovaní sa prevádzkovatelia dátových centier prispôsobia lepšie na budúcnosť.

Zdroj: itpro.co.uk, networkworld.com, google, Oracle

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *