Google ruší bezplatné účty G Suite, prichádza platený Workspace

Google-Workspace

 

Účty Google sa štandardne delia na dve kategórie: osobné účty, ktoré sú bezplatné (@gmail.com) alebo pracovné, ktoré majú vlastnú doménu a okrem Gmailu navyše poskytujú komplexný kancelársky balík služieb ako Docs, Sheets, Drive, Calendar, Meet, Forms a ďalšie. Práve tento balík, pôvodne označovaný ako Google Apps for Your Domain, neskôr G Suite začala spoločnosť Google poskytovať v roku 2006 v jeho základnej verzii zdarma. V roku 2012 ju však prestali ponúkať novým užívateľom a od 1. júla 2022 Google zruší bezplatnú verziu úplne.

Existujúci užívatelia budú musieť prejsť na jednu z platených verzií Google Workspace, pričom tá základná sa volá Business Starter a stojí 6 dolárov na užívateľa za mesiac. Pokiaľ má účet uvedené platobné informácie, môže si užívateľ zvoliť na ktorý z balíkov (prehľad prinášame nižšie) svoj účet upgraduje. Pokiaľ tak však neurobí do 1. mája, Google sám zmení účet podľa využívaných funkcionalít s povinnosťou platby od 1. júla.

Ceny Google Workspace

workspace ceny

Čo ak účet nemá uvedené platobné údaje?

V takom prípade bude účet od 1. júla suspendovaný po dobu 60 dní a následne definitívne príde o prístup k službám Gmail, Calendar, Meets a pod. Vaše firemné dáta si však viete vopred vyexportovať na Google Cloud (návod nájdete tu).

Ak sa má zmena dotknúť práve Vás, vy (alebo ktokoľvek, kto je nastavený ako admin) by ste mali dostať e-mail od spoločnosti Google. Organizácií s bezplatnými účtami Google Workspace for Education Fundamentals alebo Google Workspace pre neziskové organizácie by sa táto zmena nemala dotknúť.

Čo dodať? Ja sám používam balík G Suite a verím, že za tých pár drobných sa oplatí. Pokiaľ však váhate a hľadáte alternatívu, v ďalšom článku sa pozrieme na to, ako a čím balík od Googlu nahradiť a či sa to vôbec oplatí.