Sankcie voči Rusku v kontexte poskytovateľov cloudu

Ruská invázia na Ukrajinu možno pre niektorých nebola prekvapením. Málokto však očakával zjednotenie západného sveta voči agresii tak rýchlo, razantne a nielen na úrovni vlád. K sankciám sa pridávajú aj súkromné spoločnosti vrátane technologických gigantov. To bude mať nezanedbateľný vplyv aj na poskytovanie cloudových služieb pre Ruské spoločnosti. My sme sa v našom článku pozreli bližšie práve na túto tému.

Stav cloudových služieb v Rusku pred sankciami

Ako prvé treba podotknúť, že nástup cloudových riešení v Rusku bol oproti západu, či Ázijským trhom o niečo pomalší. Súčasný podiel Ruska na globálnom trhu cloudových úložísk je približne len 1 %. Toto je dôležitý údaj v kontexte nižšie popísaných možností pre poskytovateľov cloudových riešení, nakoľko aj pri odstavení všetkých služieb, by pokles zisku nebol príliš dramatický.  Druhým aspektom, ktorý však budú zvažovať je, že sektor má priestor na rast. Skoršie predpovede udávali medziročný rast okolo 23 % v hodnote 3,4 miliardy USD do konca roku 2022.
Počas pandémie sa ukázalo, že hlavnou hnacou silou tohto nárastu bol dopyt po cloudových PBX, virtuálnych call centrách a inom kancelárskom softvéri.

Ruskí poskytovatelia cloudu

Trh s ruskými cloudovými službami bol už teraz rozsiahly a mal tendenciu ďalej rásť. V tomto odvetví dominovali, respektíve stále dominujú globálne cloudy Amazon, Microsoft a Google. Rusko má však aj vlastných poskytovateľov cloudových služieb, pričom Yandex a Mail.ru sú dvaja najväčší ruskí poskytovatelia cloudových služieb. Najmä Yandex.Cloud má najväčší podiel na trhu zo všetkých domácich ruských poskytovateľov cloudu.

Dopyt po cloudových službách v Rusku

Dopyt po cloudových službách je vysoký, ako by sa dalo očakávať od odvetvia s ročným rastom nad 20 %. Rozsiahla výskumná správa PWC z októbra 2020 zdokumentovala presný typ dopytu a využívania cloudových služieb v Rusku. Podľa prieskumu väčšina respondentov využíva hybridné alebo privátne cloudy (30 % a 29 %), čo bolo odrazom vyspelosti ruského cloudového trhu, najmä so zohľadnením zákonov o ochrane údajov v krajine.

Spomedzi spoločností, ktoré sa zúčastnili prieskumu, 66 % už prijalo cloudové riešenia a iba 7 % uviedlo, že cloudové technológie v blízkej budúcnosti nepoužijú.

Aktuálna situácia

Mnoho technologických spoločností vrátane Amazonu, Microsoftu a Google zastavuje predaj služieb a produktov v Rusku v reakcii na inváziu Ruskej Federácie na Ukrajinu a následné vládne sankcie.

Možnosti

Otázkou je, či sa títo technologickí obri rozhodnú posunúť o krok ďalej a odrezať prístup ruským spoločnostiam využívajúcim ich služby cloud computingu.

Zastavenie predaja v rámci krajiny je jedna vec. Ďalším je odrezanie prístupu k dôležitým internetovým službám. Odrezanie Ruska od západných internetových kapacít, či už ide o Office 365 alebo Amazon Web Services, by veľmi pravdepodobne malo pre ruské spoločnosti vážne ochromujúci účinok, prinajmenšom v krátkodobom horizonte.

V podobnom duchu sa vyjadril aj Mychajlo Fedorov, minister digitálnej transformácie a podpredseda vlády Ukrajiny:
„Pozastavenie poskytovania služieb AWS v Ruskej federácii podporí globálny jednotný pohyb mnohých vlád a firiem, ktoré si zvolili dlhodobú stabilitu a rast pred možnými dočasnými stratami zisku,“ napísal Fedorov v liste zakladateľovi Amazonu Jeffovi Bezosovi.

Amazon Web Services nemá dátové centrá, infraštruktúru ani kancelárie v Rusku. Jeho najväčšími zákazníkmi v Rusku sú spoločnosti so sídlom mimo krajiny, uviedol Amazon vo svojom piatkovom blogovom príspevku.

Pre spoločnosti je samozrejme technicky možné prerušiť cloudové pripojenie zákazníka. Prostriedky na definovanie ruskej spoločnosti sú však nejasné a tak proces ich blokovania môže byť zložitejší. Prvé si budú musieť definovať čo vlastne predstavuje ruskú spoločnosť. Môže to byť vlastníctvo, zdroj peňazí investora, či IP adresa užívateľa, ktorý sa snaží pripojiť, fakturačné údaje alebo platobný nástroj.

Realita

Aktuálne si nové cloudové služby (okrem spomenutých miestnych poskytovateľov a menších hráčov z Ázie) síce v Rusku nekúpite, no s využívaním už existujúcich účtov by zatiaľ nemal byť problém. Situácia sa však vyvíja rýchlo a zmena môže nastať v priebehu pár dní.

Amazon, Microsoft a Google tiež zverejnili tento týždeň blogové príspevky, v ktorých zdôrazňujú, ako ich cloudová a bezpečnostná technológia pomáha ukrajinským subjektom bojovať proti kybernetickým útokom.

Spoločnosť Amazon, ktorá v Rusku neprevádzkuje e-commerce biznis, tiež vo svojom príspevku zahrnula podrobnosti o svojich podmienkach služby pre AWS.
„AWS má jasné zmluvné podmienky, kde ak zákazník používa služby AWS na vyhrážanie sa, podnecovanie, propagovanie alebo aktívne podnecovanie násilia, terorizmu alebo iného vážneho ublíženia iným, nebude mu dovolené používať naše služby,“ blogový príspevok. poznamenal. „Každý zákazník, o ktorom vieme, že sa zúčastňuje na tomto type správania, bude mať pozastavený prístup k AWS.“

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *