Zahrajte si hry na cloude zadarmo

Cloudové riešenia nám v mnohom uľahčujú život. Tentokrát si povieme niečo o tom ako nám ho vedia spestriť. Nie nebudeme sa baviť o zálohovaní fotiek, dát ani o aplikáciách uľahčujúcim nám prácu. Budeme sa baviť o zábave – o hraní hier.

Zahrať si špičkové hry v minulosti vyžadovalo výkonný počítač alebo hernú konzolu. Nikdy to nebola zrovna lacná záležitosť. Navyše po nejakom čase vyšla aj tak nová konzola, či najnovšie hry mali také hardvérové požiadavky, že zariadenie skrátka morálne zastaralo a bolo potrebné ho obmeniť.

Pripomína Vám to niečo? Rovnakú situáciu v rámci business infraštruktúry dnes riešia práve cloudové riešenia. A tak je logické, že na cloud postupne prechádza aj herný priemysel. Krátky článok sme Vám o tejto téme priniesli už v minulosti.

Aktuálne máme na Slovensku dostupné tri služby pre cloudové hranie a to Google Stadia, Xbox Cloud Gaming a NVIDIA GeForce NOW.

V tomto článku sa budeme venovať prvej menovanej službe a to z dôvodu, ktorý sme Vám sľubili hneď v nadpise článku – zahráte sa aj zadarmo. Google Stadia totiž ponúka za účelom popularizácie cloudového hrania niekoľko hier zdarma. Nejedná sa ani tak o demoverzie hier, ale o časovo obmedzené hranie. Rôzne tituly si môžete zahrať zdarma od 30 až do 120 minút. Krása toho všetkého je, že Vám na to stačí účet od Google obrazovka (monitor, telefón, tablet, TV) a pripojenie na internet.

Čo je vlastne Google Stadia a ako funguje?

Jedná sa o hernú platformu od spoločnosti Google, ktorá vám umožňuje okamžite hrať videohry na kompatibilných obrazovkách, ktoré už vlastníte. Pomocou tejto služby môžete streamovať hry priamo do svojich obľúbených zariadení pričom nepotrebujete žiaden veľký výpočtový výkon aby ste si zahrali aj najnovšie kúsky. Hry sú pripravené všade, kde máte internet, bez čakania na inštaláciu, sťahovanie alebo aktualizácie. Jednoducho čaro cloudu.

Je to veľmi podobné ako už streamovanie filmov alebo hudby. Stadia streamuje hry priamo do vášho počítača, notebooku, kompatibilného telefónu alebo tabletu. Stačí mať prehliadač Chrome, resp prehliadać s jadrom Chromium. Na android zariadeniach je môžné stiahnuť si mobilnú aplikáciu, v prípade iOS zariadení sa dá hrať pomocou prehliadača Safari. Trochu komplikovanejšie je to pri televízoroch. Tam je potrebné si zakúpiť Stadia Premiere Edition, ovládač Stadia a mať k dispozícii Google Chromecast Ultra.

Aktuálne si zdarma môžete zahrať po obedzený čas 13 hier. Nieje na to potrebná žiadna registrácia.

Zahrať si môžete hneď tu.

Ak sa však registrujete, prípadne si z Google Play stiahnete aplikáciu, stále nemusíte platiť žiadne poplatky. Proste si len kupujete hry, to však za ich plnú sumu, čo môže byť v prípade noviniek aj 70 EUR za hru. Tie by ste však zaplatili aj tak a navyše potrebovali skutočne výkonný počítač, pričom v prípade cloudového hrania Vám stačí len rýchly internet. V bezplatnej verzii si zahráte svoje zakúpené hry v rozlíšení Full HD 1080p pri 60fps a so stereo zvukom.

Stadia Pro

Stadia Pro je predplatné, ktoré odomyká stale rastúcu zbierku hier, ktoré môžete hrať na Stadii. Môžete ho vyskúšať prvý mesiac zdarma, následne Vám však bude účtovaný poplatok 9,99 EUR mesačne. Za túto sumu získate hry v rozlíšení 4K pro 60fps s HDR a 5.1 kanálový zvuk. Súčasťou služby je taktiež bezplatný prístup k viacerým hrám, ktoré môžete hrať neobmedzene počas platnosti služby, pravidelné zľavy na ďalšie tituly (napríklad k prvej registrácii hneď získate 10 eurový voucher).

 

Jediné, čo potrebujete spraviť je vyplniť krátku registráciu, kde vyklikáte pár základných nastavení a môžete sa veselo hrať.

 

Požiadavky na pripojenie a využitie dát

Ako sme už spomínali vyššie, cloudové hranie má určité nároky na rýchlosť pripojenia. Tieto sa vzťahujú na Wi-Fi pripojenia aj mobilné siete 4G/5G.

Platforma odporúča:

35 Mbps: 4K s HDR a 5.1 surround
20 Mbps: 1080p a 5.1 surround
10 Mbps: 720p a stereo zvuk

Aj keď spĺňate požiadavky na rýchlosť, budete musieť byť opatrní, ak máte dátový limit. Cloudové hry spotrubúvajú množstvo dát, najmä pri hraní v rozlíšení 4K.

Tu je to, čo môžete očakávať:

4K: až 20 GB/h
1080p: až 12,6 GB/h
720p: až 4,5 GB/h

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *