Zvyšovanie cien v Netflixe

Nie je vôbec prekvapujúce, že sa streamovacia služba Netflix stala aj minulý rok lídrom na trhu. Za posledné tri mesiace roka 2023 dokázal Netflix získať až 13 miliónov nových predplatiteľov. Šialený nárast zabezpečilo obmedzenie zdieľania účtov, ktoré zaviedol počas minulého roka. Globálny počet predplatiteľov tak narástol až na 260 miliónov a získal si obrovský náskok pred svetovou dvojkou Disney+, ktorá má po strate diváckej základne v Indii „len“ 150 miliónov predplatiteľov.

netflix-cen

Netflix v poslednej dobe zmenil svoju predplatiteľskú politiku a zdá sa, že so zmenami nekončí. Začalo to zákazom zdieľania hesiel, no aj pridaním lacnejšieho predplatného s reklamami. Tentokrát plánuje zo svojej ponuky vyradiť najlacnejší predplatiteľský plán Basic, ktorý vyjde 7,99€ a je bez reklám. Predplatitelia budú mať teda dve možnosti: pretrpieť reklamy, alebo si priplatiť. Prvé krajiny, ktorých sa zrušenie Basic bude týkať, sú Kanada a Veľká Británia. Basic plán tam skončí na konci júna 2024. Postupne Netflix plánuje zvyšovanie cien vo všetkých typoch predplatného.

Ako znie v oficiálnej správe od streamovacieho gigantu: „V priebehu toho, ako investujeme a zlepšujeme Netflix, príležitostne požiadame našich členov, aby zaplatili trochu viac, čo pomáha poháňať dodatočné investície a ďalšie zlepšovanie a rozširovanie našich služieb.“ Môžeme teda rátať, že skôr či neskôr sa zmeny dotknú aj európskeho a tým pádom aj slovenského trhu.

Hľadáte alternatívu za Netflix?

Skúste HBO max za 6,99 € / mesiac

Vo svojej finančnej správe Netflix spresnil, čo od neho môžeme v najbližšej dobe očakávať ako ďalšie. Služba bude aj naďalej pokračovať v licencovaní obsahu tretích strán ako je napríklad SkyShowtime, HBO Max či Diney+, ktoré sú na rozdiel do Netflixu zadĺžené a rady mu ponúknu časť svojho obsahu. Netflix tiež začne ponúkať aj športové prenosy. Služba zakúpila práva napríklad na wrestling, no športové podujatia bude ponúkať len na vybraných trhoch a toho slovenského sa s istotou nedotknú.

Aktuálne ceny Netflixu (2024)

 BasicStandardPremium
Cena:7,99 €9,99 €11,99 €
RozlíšenieHD (720p)Full HD (1080p)4K + HDR
Počet zariadení124

Aké budú pravdepodobne nové ceny?

Po zrušení Basic balíčku si tak po novom budete môcť vybrať z nasledujúcich ponúk:

  • Predplatné s reklamami -> 5,99€
  • Štandardné predplatné bez reklám (HD) -> 13,49€
  • Prémiové predplatné bez reklám (4K) -> 19,99€

Tieto ceny však treba brať s nadhľadom, pre slovenský trh budú pravdepodobne odlišné. Oficiálne Netflix nové ceny pre slovenský trh ešte nezverejnil. Od príchodu na Slovensko v januári 2016 svoje ceny predplatného nezvyšoval.

Tržby spoločnosti v poslednom čase zvýšili príjmy z reklamy, na ktorú služba kladie čoraz väčší dôraz. Dôkazom je aj to, že Netflix začína rušiť svoje najlacnejšie balíčky a nahrádza ich o niečo lacnejším predplatným s reklamou. Pre spoločnosť je to finančne výhodnejšie. Netflix zatiaľ reklamu na Slovensku či v krajinách strednej Európy nepredstavil, no je však iba otázkou času, kedy dorazí aj k nám.

Zatiaľ bola streamovacia služba Netflix pri svojej cenovej politike opatrná, no s výrazným nárastom predplatiteľov však môže kedykoľvek urýchliť zvyšovanie cien.

Myšlienka k článku “Zvyšovanie cien v Netflixe

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *