9 zaujímavostí o cloude

Zaujíma vás, kto je momentálne číslo jedna v aréne cloud computingu? Zatiaľ čo bezplatné platformy ako Dropbox a iCloud naďalej vynikajú ako najobľúbenejšie bezplatné služby na ukladanie súborov, Amazon Web Services sú podľa štatických jasným lídrom na trhu.

Takže tu máme znova pár zaujímavých štatistík o cloudoch

 

1. Budúcnosť verejného cloudu vyzerá dobre. Očakáva sa, že príjmy zo sektora do roku 2022 vyskočia na 331 miliárd USD (zo 175,8 miliardy USD v roku 2018).

(Zdroj: Gartner)

 

2. Pozitívny vplyv cloudovej technológie je takmer okamžitý. 80 % spoločností hlási navýšenie efektivity procesov počas prvých mesiacov od prijatia tejto technológie.

(Zdroj: Multisoft)

Výskum sa uskutočnil najmä v rámci startupov a malých a stredných podnikov, čo dokazuje, že cloud computing nie je len pre veľkých chlapcov. Podľa štatistík sa zavádzanie cloudivých technológií v menších podnikoch každoročne zvyšuje a generálni riaditelia hlásia prvé pozitívne výsledky v priebehu niekoľkých mesiacov.

 

3. Hlavným dôvodom nadmerného rastu verejného cloudu je jeho cenová dostupnosť. Pre malé a stredné podniky je o 40 % nákladovo efektívnejšie využívať cloudové platformy tretích strán ako udržiavanie interného systému.

(Zdroj: Multisoft)

Keď sa nad tým zamyslíte, určite to dáva zmysel – nie každý si môže dovoliť takúto infraštruktúru a podporný personál, nieto ešte čas potrebný na nastavenie a údržbu. Okrem toho musíte dbať na to, aby boli Vaše dáta riadne zabezpečené.

 

4. Cloudová technológia je natoľko spoľahlivá, pokiaľ ide o bezpečnosť, že 94 % firiem hlási výrazné zlepšenia v online zabezpečení po presunutí svojich údajov do cloudu.

(Zdroj: Salesforce)

Okrem toho, 91 % aj štátnych cloudových technológií dokazuje obrovskú pomoc pri riešení požiadaviek vlády na dodržiavanie predpisov. Spoločnosti s cloudovou infraštruktúrou využívajú pri prenose údajov pokročilé metódy šifrovania, ktoré zaisťujú, že žiadny neoprávnený používateľ nemôže získať prístup k vašim súkromným informáciám.

 

5. E-mailové služby a ukladanie súborov sú prevládajúcim využívaním cloud computingu v EÚ so 66 % a 53 %.

(Zdroj: Eurostat)

Výskum Eurostatu odhaľuje niekoľko zaujímavostí. Správa e-mailov zostáva na stabilnej úrovni, zatiaľ čo ukladania súborov sa zvýšili o neuveriteľných 15 %. Medzi ďalšie potreby patrí hosting databáz spoločností, konkrétnejšie hosting virtuálnych súkromných serverov (VPS). Jedná sa o vyhradené prostriedky na serveri vďaka virtualizačnej technológii.

 

6. Dropbox je naďalej popredným poskytovateľom cloudových úložísk so 47,3 %. Medzi ďalšie top služby patrí Google Drive (26,9 %) a Microsoft OneDrive (15,3 %).

(Zdroj: Capital)

Pri pohľade na štatistiky cloudového úložiska, Dropbox stráca časť svojej používateľskej základne v prospech Google Drive a dokonca Box.com, ktoré sa zameriavajú najmä na podnikové riešenia. Najväčší predajca úložísk stále dominuje na trhu, no ak bude tento alarmujúci trend pokračovať, čoskoro bude čeliť tvrdej konkurencii.

 

7. Vláda USA je jedným z najvýznamnejších cloudových „klientov“. 48 % federálnych a štátnych agentúr využíva viacero cloudových služieb.

(Zdroj: EMC)

Cloud je jadrom vládneho úsilia o modernizáciu a optimalizáciu. To je zrejmé z ich trvalého prechodu na Amazon AWS. Banky sú na druhej strane najaktívnejšími používateľmi cloudu. Je to hlavne kvôli prijatiu ďalších nových technológií, ako je blockchain, do ich každodenných aktivít.

 

8. Jeden server na každých 600 smartphonov.

(Zdroj: Multisoft)

Rýchly rast cloud computingu priamo súvisí s nárastom používania elektronických zariadení. V súčasnosti je po celom svete roztrúsených viac ako 13 000 000 serverov a takmer polovicu z nich tvorí Amazon AWS. Podnikové investície do IT infraštruktúry nepochybne pomôžu tomuto sektoru exponenciálne rásť.

 

9. Cloud obsahoval v roku 2020 viac ako 40 zettabajtov informácií.

(Zdroj: EMC/IDC)

Predpoveď cloudu na rok 2020 predpokladala, že pre každého človeka na Zemi by malo byť 5 200 GB údajov, čo predstavuje celkovo 40 zettabajtov. Aby sme to uviedli do perspektívy, jeden zettabajt obsahuje jeden sextilión bajtov – teda 1 s 21 nulami, ak by vás to zaujímalo.

 

Podľa súčasného stavu cloudu neexistujú žiadne veľké prekážky pre ďalší vývoj tejto technológie. Veľké podniky už umiestňujú množstvo citlivých informácií do verejného cloudu. Ich rastúce potreby už vytvárajú novú vlnu špičkových riešení a obchodných stratégií.

Hybridné a multi-cloudové modely sa stávajú novým status quo.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *