10 zaujímavostí zo sveta úložísk

Dnes tu pre vás máme 10 zaujímavostí o cloudoch.

Takže, vedeli ste že?…

1. Očakáva sa, že do roku 2025 bude v cloude uložených viac ako 100 zettabajtov dát.

Pre ľahšiu predstavu – jeden zettabajt je miliarda terabajtov, respektíve bilión gigabajtov.

Zdroj: Cybersecurity Ventures 

2. Najväčšie dátové centrum na svete sa volá Citadela a nachádza sa v Tahoe Reno v Nevade.

Jeho najväčšie už postavené zariadenie aktuálne pokrýva plochu viac ako 120 tisíc metrov štvorcových, pričom celý areál bude obsahovať osem samostatných štruktúr dátového centra a po dokončení sa bude rozprestierať na viac ako 668 tisíc metrov štvorcových serverového priestoru.

Zdroj: Wikipedia, Switch

3. Koľko používateľov má najväčšie cloudové úložisko?

Google Drive prekonal v roku 2018 miliardu používateľov, zatiaľ čo pracovná platforma Google Workspace ako celok dosiahla v roku 2020 2 miliardy používateľov. Druhá najpopulárnejšia služba cloudového úložiska – Dropbox – ich nasleduje s viac ako 700 miliónmi nahlásených používateľov.


Zdroje: Wikipedia, Axios, Dropbox 

4. Akú hodnotu má trh cloud computingu?

V roku 2020 bola celková hodnota trhu 371,4 miliardy dolárov. So zloženou ročnou mierou rastu (CAGR) 17,5 percenta sa predpokladá, že do roku 2025 dosiahne trh 832,1 miliardy dolárov.

Zdroj: Marketsandmarkets 

5. Amazon Web Services dominuje na trhu cloud computingu

Amazon Web Services (skrátene AWS) je jednou z najlepších cloudových IaaS služieb a zďaleka najobľúbenejšou a najpoužívanejšou cloudovou službou na svete s 31 percentami z celkového trhového podielu.

Zdroj: Canalys 

6. Najväčší podiel na cloud computingovom trhu má Severná Amerika

Pri pohľade na globálny cloudový trh vedie Severná Amerika so 61 percentami celkového podielu (údaj z roku 2020). To je trojnásobok veľkosti druhého najväčšieho trhu – západnej Európy, ktorý má 21 percent. Najmenším trhovým regiónom je Afrika.

Zdroj: Reportlinker 

7. Takmer polovica svetových organizácií uchováva svoje dôverné informácie v cloudových technológiách.

Tomu sa hovorí naozaj vysoký stupeň dôvery! Až 48 percent spoločností sa rozhodlo ukladať svoje najdôležitejšie dáta do cloudu, čím máme na mysli šifrované ako aj „bežné“ údaje. O tom, ktoré riešenia sú skutočne najbezpečnejšie si môžete prečítať tento krátky článok.

Zdroj: Pandasecurity

8. Za väčšinou bezpečnostných incidentov spojených s cloudom je ľudská chyba

Keď premýšľame o kybernetických útokoch, často si predstavujeme hackerov, ktorí využívajú slabé miesta cloudovej infraštruktúry. Pravda je však oveľa menej dramatická a väčšinou ide o chyby zamestnancov. V 88 percentách prípadov je za narušenie cloudu zodpovedná ľudská chyba, nie poskytovatelia cloudu. S 34 percentami je u mužov dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že sa stanú obeťami phishingových podvodov v porovnaní so ženami (17%).

Zdroj: Tessian 

9. Home office na vzostupe


Pandémia COVID-19 hlboko ovplyvnila mnohé aspekty nášho života a práca nebola výnimkou. Veľká časť zamestnancov potrebovala prejsť na prácu online. Podľa štatistík približne 34 percent takíchto pracovníkov v USA uvádza, že uprednostňujú prácu v cloude a budú si hľadať novú prácu, ak sa budú musieť vrátiť do kancelárie.

Zdroj: Robert Half 

10. Aj Vaše obľúbené filmy a seriály ležia v cloude

Video streaming monštrum Netflix, HBO, Disney+, či Apple TV. To všetko sú svojim spôsobom cloudové úložiská. Od roku 2021 má tento veľmi lukratívny trh so streamovaním celkovú hodnotu 59,14 miliardy dolárov. Predpokladá sa, že tento trh do roku 2028 porastie na až na závratných 223,98 miliardy dolárov.


Zdroj: Grandviewresearch 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *