Home Office a prečo to nejde bez cloudu

Home Office. Kedysi bol len zbožným snom mnohých zamestnancov, skôr výsadou manažérov a ITčkárov. Dnes je realitou pre mnohých zamestnancov . Globálna pandémia prinútila mnohé firmy prispôsobiť sa tým, že svojim zamestnancom zabezpečili prácu z domu. Aj keď aj v minulosti sa práca na diaľku začala presadzovať ako životaschopná možnosť v mnohých odvetviach, až posledné dva roky sa stala nutnosťou.

S toľkými ľuďmi, ktorí prechádzajú na prácu na diaľku, zohráva cloud computing hlavnú úlohu v spôsobe podnikania mnohých spoločností. Či už vytvárate virtuálny priestor na stretnutia, poskytujete nástroje na vzdialenú spoluprácu alebo znižujete potrebu ukladania súborov v tlačenej forme, výhody cloud computingu pri práci z domu pomáhajú zmeniť spôsob akým trávime naše štandardné pracovné dni.

Čo je to domáci cloud computing?

Domáci cloud computing je proces používania vzdialeného servera na ukladanie, správu a prístup k údajom a aplikáciám z pohodlia Vášho domova. Umožňuje používateľom pristupovať k svojim súborom, aplikáciám a ďalšiemu digitálnemu obsahu z akéhokoľvek zariadenia s internetovým pripojením. Súkromný cloud computing možno použiť aj na zálohovanie údajov, fotiek a ochranu informácií v prípade núdze.
Mnoho jednotlivcov a malých firiem používa, nazvyme ho domáci, či súkromný cloud computing (skrátka neprofesionálne edície) dokonca aj na prácu na projektoch. Je to skvelá alternatíva pretože eliminuje potrebu fyzických diskov.

Aké sú výhody?

Cloudy, alebo po našom úložiská sú jednou z najdôležitejších technologických revolúcií v nedávnej histórii. Cloud pomohol spoločnostiam, organizáciám a jednotlivcom stať sa efektívnejšími tým, že poskytuje jednoduchý prístup k informáciám odkiaľkoľvek s internetovým pripojením. To znamená, že môžete pristupovať k svojim súborom z akéhokoľvek zariadenia, či už je to notebook, tablet alebo telefón, a pracovať tak z domu, alebo na cestách. Cloud computing tiež prispieva k lepšej spolupráci. Tímy môžu spolupracovať online bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú, čo výrazne zvyšuje produktivitu a efektivitu.

Výhody sa tým však nekončia. Tieto technológie poskytujú mnoho ďalších výhod, ako je rýchlejšie spracovanie údajov a väčší priestor na ukladanie dát. Taktiež poskytujú vyššiu úroveň ochrany pred kybernetickými útokmi, ako sú útoky ransomware a vírusy, ktoré by inak mohli zničiť všetky vaše dáta. Viac o výhodách sme napísali v jednom z našich článkov.

Virtuálne úložisko

Vlastný osobný cloud využívajúci osobné zariadenia na ukladanie údajov verzus služba cloudového úložiska.
V tradičnom kancelárskom prostredí boli počítačové súbory často uložené lokálne a bolo možné k nim pristupovať iba vtedy, keď boli zamestnanci priamo fyzicky v práci. Vďaka cloudu však majú zamestnanci pracujúci z domu virtuálnu oblasť na uloženie týchto dokumentov. To im umožňuje prístup odkiaľkoľvek, kde majú spoľahlivé internetové pripojenie. Vďaka tomu je ľahké udržiavať každého v obraze o najnovších projektoch a firemných politikách a poskytuje zamestnancom informácie, ktoré potrebujú kdekoľvek a kedykoľvek.

 

Nástroje na spoluprácu

V závislosti od poskytovateľa cloudu, ktorý spoločnosť používa, sú často k dispozícii rôzne nástroje na spoluprácu, ktoré pomáhajú zamestnancom spolupracovať mimo kancelárie. Informácie o projekte je možné nahrať do cloudu prostredníctvom používateľsky prívetivých rozhraní a do daného tímu možno pridať relevantných zamestnancov. Aj zamestnanci, ktorí pracujú z domu tak budú môžu vidieť rovnakú projektovú dokumentáciu a môžu im byť priradené konkrétne úlohy a termíny, ktoré sú jedinečné pre ich role.
Diskutovať možno aj prostredníctvom integrovaných aplikácií na odosielanie okamžitých správ a nahrať potrebné dokumenty, aby k nim mal prístup ktokoľvek spojený s daným projektom. V niektorých robustnejších programoch možno zmeny týchto dokumentov sledovať a kooperovať na jednom dokumente v reálnom čase. Všetky tieto funkcie v podstate napodobňujú internú spoluprácu, ktorá umožňuje poskytnúť okamžitú spätnú väzbu zvyšku teamu.

 

Priestor pre virtuálne stretnutia

Ďalším nástrojom, ktorý si zaslúži vlastný odsek, je priestor pre virtuálne stretnutia. Pravdepodobne najznámejším z nich je dnes populárna videokomunikačná platforma Zoom. Priestory pre virtuálne stretnutia, ako je Zoom, umožňujú nastavenie miestností na videorozhovor, ktoré nahradia štandardné osobné stretnutia. Virtuálnu miestnosť zvyčajne riadi hostiteľ, ktorý má kontrolu nad tým, kto môže vstúpiť na schôdzu, a v prípade potreby môže kontrolovať účasť zapínaním a vypínaním mikrofónov ostatných účastníkov.
Hlavne v čase pandémie zvykli nadnárodné korporácie nahradzovať celofiremné konferencie virtuálnymi eventmi, nakoľko kôli pandemickým obmedzeniam nebolo možné cestovať.

A povedzme si úprimne. Odkedy máme videokonferencie, pevná linka na mojom stole nezazvonila.

Vylepšená bezpečnosť

Pre firmy, ktorých zamestnanci využívajú prácu z domu, môže byť bezpečnosť údajov veľkým problémom. Našťastie je cloud computing skvelým spôsobom, ako toto riziko minimalizovať. Cloudové servery často ponúkajú oveľa vyššiu úroveň zabezpečenia, ako sú schopní si zabezpečiť zamestnanci doma. To nielenže chráni citlivé firemné údaje pred hackermi, ale tiež chráni prácu zamestnancov pred neočakávanou stratou v dôsledku problémov s domácim počítačom.

Zlepšenie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom

Šťastní zamestnanci sú produktívni zamestnanci. Využitím cloud computingu majú zamestnanci nielen prístup ku všetkému, čo potrebujú, z pohodlia domova, ale prakticky odkiaľkoľvek, kde majú stabilné internetové pripojenie. To dáva zamestnancom slobodu používať svoje mobilné zariadenia kdekoľvek a tak v prípade potreby zmeniť svoje prostredie. Zmena prostredia môže často stimulovať kreativitu a zároveň znížiť úroveň stresu, vďaka čomu sú zamestnanci efektívnejší vo svojej práci a zlepšuje sa ich celkový výkon.

Niektorým môže výrazne zvýšiť morálku už len možnosť pracovať z domu, dať im možnosť tráviť viac času so svojimi rodinami tým, že eliminujú dochádzanie do práce a umožnia im užívať si prestávky doma. To sa môže tak isto pozitívne prejaviť na ich efektivite.
Cloudové riešenia alebo služby cloud computingu pri práci z domu môžu udržať zamestnancov šťastných, produktívnych a neustále v obraze, pričom simulujú rovnaké štandardné kancelárske skúsenosti, ktoré preukázateľne prinášajú výsledky.

Šetrenie nákladov

Používanie cloudových riešení alebo služieb cloud computingu môže spoločnostiam z dlhodobého hľadiska ušetriť peniaze. Po prvé, využitie virtuálneho priestoru na stretnutia môže nahradiť potrebu veľkých osobných konferencií. To spoločnosti šetrí náklady na cestovanie a priestory na stretnutia.
Navyše, ak budú všetky firemné údaje uložené na zabezpečenom cloudovom serveri, spoločnosti si môžu bzť isté, že ich informácie sú v bezpečí.

Okrem toho, tým, že zamestnanci budú môcť pracovať z domu, môžu spoločnosti eliminovať potrebu drahých kancelárskych priestorov a znížiť množstvo času, ktorý zamestnanci trávia dochádzaním. To nielen šetrí spoločnostiam peniaze na režijných nákladoch zamestnancov, ale tiež umožňuje zamestnancom pracovať vlastným tempom. Nanešťastie, výhody cloud computingu sú často prehliadané, pretože mnohí nechápu, aké užitočné môžu byť tieto služby pre spoločnosti aj zamestnancov.

Aké sú hlavné obmedzenia?

Aj keď má cloud computing mnoho výhod, nie je bez obmedzení. Jedným z takýchto obmedzení je, že cloudové úložisko môže byť drahšie ako tradičné úložné riešenia. Investícia do cloudu sa môže zdať na prvý pohľad nákladná, no z dlhodobého hľadiska ušetrí čas a peniaze. Môže to pomôcť vašej organizácii fungovať efektívnejšie a podporiť synergiu naprieč všetkými oddeleniami. Okrem toho, že vaše údaje budú v bezpečí. Ďalšou vecou je veľké spoliehanie sa na internet pri prístupe k údajom z online cloudového úložiska. Keďže sú Vaše informácie uložené online, ste odkázaní na to, že internet je dostupný, keď ho potrebujete. To nie je vždy zaručené, najmä v odľahlých alebo menej obývaných oblastiach.

Napriek týmto obmedzeniam výhody cloud computingu stále prevažujú nad jeho nevýhodami. Pre malé a stredné podniky je cloud novým spôsobom, ako preniknúť na online trh. Cloud computing ponúka príležitosť na rast bez nutnosti investovať do serverového hardvéru a nákladov na nastavenie. A povedzme si na rovinu: nikto nechce zostať pozadu.

Ak sa chcete lepšie zorientovať v produktoch, skúste sa pozrieť na naše staršie články tu a tu. Prípadne aký cloud najlepší, to sa dozviete v našom ďalšom článku.

V prípade, že sa obzeráte po cloude na súkromné účely, určite si nezabudnite pozrieť naše recenzie.

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *